ПРОБЛЕМА
Підприємство купило дорогу чорнильну ручку вартістю 400 грн. Чи існують обмеження щодо віднесення цього канцтовару до витрат та його списання з обліку через його велику вартість. Як це відобразити у податковому обліку? Вебінари для бухгалтерів 2025
РІШЕННЯ
Вартісних обмежень щодо віднесення вартості ручки до складу витрат та сплаченого ПДВ до податкового кредиту платника немає. Поняття «дорогий» та «велика вартість» у законодавстві відсутні.
Придбану ручку можна віднести до складу малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) чи малоцінних швидкозношуваних предметів (МШП), залежно від обраної облікової політики підприємства (до 2,5 тис. грн.). Вартість ручки без ПДВ згідно з підпунктом 145.1.6 Податкового кодексу України (ПК) підлягатиме амортизації. Можна обрати два варіанти амортизації ручки для МНМА:
1-й — 50% вартості ручки без ПДВ амортизується у перший місяць введення її в експлуатацію, а інші 50% — у момент вибуття;
2-й, більш зручний і простий — 100% вартості ручки без ПДВ списується у момент її введення в експлуатацію.
Вартість МШП списується повністю (100%) при введенні в експлуатацію.
Стаття 138 ПК дозволяє включити понесені витрати на придбання ручки до податкових. Якщо ручку використовує хтось із працівників, зайнятих у виробництві, її вартість можна віднести до витрат від операційної діяльності. Якщо ж така ручка використовується працівником адмінапарату, її вартість може бути віднесена до інших витрат.
Оскільки ручка буде використовуватись у межах господарської діяльності підприємства, обмежень щодо віднесення витрат на сплату ПДВ до податкового кредиту при її придбанні немає (абз. 3 п. 198.3 ПК).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"