Військовий збір: коли вираховувати за ставкою 5%

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Автор
незалежний експерт із трудового законодавства, Слов'янськ
Військовий збір в Україні має збільшувати надходження до бюджету для фінансування ЗСУ. Розрахунок та утримання військового збору з 1 жовтня після прийняття Закону про підвищення податків № 11416-д, об’єкти оподаткування, платники збору, звітність та штрафи — у статті

Військовий збір в Україні 2024

Військовий збір — це обов’язковий платіж, який був введений тимчасово з 3 серпня 2014 року для фінансування потреб Збройних сил України (ЗСУ), СБУ після початку російської агресії на території України. Стягнення ВЗ мало б припинитися після закінчення реформи ЗСУ. Однак інколи нема нічого більш постійного, аніж тимчасове. Стягується ВЗ і зараз на підставі пункту 161 підрозд. 10 Перехідних положень Податкового кодексу України (даліПК). Крім того, існують обговорення щодо збільшення його розміру та бази нарахування.

Про тимчасовість військового збору свідчить той факт, що він так і не був введений до переліку загальнодержавних та місцевих податків і зборів, який містять статті 9 і 10 ПК.

Щодо самого терміну — «збір» — так зазвичай називають обов’язкові платежі, які мають конкретне цільове спрямування. У даному випадку — на військові цілі. Той же ПДФО не має ніякої закріпленої мети утримання. Однак при формуванні державного бюджету надходження з військового збору насправді не мають якогось закріплення за видатками на ЗСУ, — такі надходження «розчиняються» у загальній сумі надходжень, як і ПДФО. Отже, для простоти військовий збір можна теж називати податком, так як для самого його платника ніякої різниці, податок це чи збір, практично немає.

Нові ставки військового збору — із жовтня 2024-го

Зміни в утриманні військового збору після підписання Закону № 4015

Законотворці планують підвищити ставку військового збору з 1,5% до 5% для всіх операцій, за якими утримується ПДФО. Тож підвищення ставки військового збору з 1 жовтрня торкнеться зарплати, оренди, дивідендів, операцій із рухомим та нерухомим майном та інших доходів.

Для ФОП — платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи планується встановлення щомісячної сплати військового збору у розмірі 10% від мінімальної зарплати станом на 1 січня. У 2024 році це 710 грн на місяць, а з січня 2025 року — 800 грн на місяць. Сплачувати військовий збір ФОП мають щомісяця не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Дозволяється оплатити військовий збір авансовим внеском за весь податковий період (квартал, рік), але не більш як до кінця року.

ВЗ за ставкою 5% із зарплати: як утримувати за Законом № 4015

Платникам єдиного податку третьої групи доведеться сплачувати військовий збір в розмірі 1% від доходу. Строк сплати військового збору співпадає з терміном сплати єдиного податку — протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації.

Пільги по сплаті військового збору з 01.10.2024 не передбачаються.

Як застосовувати нову ставку військового збору з доходів фізосіб після прийняття закону та чи доведеться доутримувати збір після прийняття закону? Розповідаємо у відео. Переходьте ⬇️

Розбір усіх важливих новацій тексту Закону про підвищення податків (і військового збору зокрема) ви знайдете у статті — «Огляд закону про збільшення податків № 11416-д: від військового збору до ренти». Також запрошуємо долучитися до термінового вебінару від е-журналу «Головбух» на тему «Військовий збір у жовтні: збільшена ставка для працівників і сплата єдинниками». Переглядайте трансляцію у записі, щоб отримати відповіді на всі свої запитання щодо сплати воєнного збору з 1 жовтня 2024 року.

«А зараз що робити?!» — запитаєте ви. А зараз глибоко вдихніть, видихніть і не робіть різких рухів. Поки новий закон не набере чинності, дотримуйте чинного законодавства й утримуйте військовий збір за ставкою 1,5%. Наші експерти пильно стежать за долею цього документа. Щойно буде остаточна підписана версія — редакція підготує для вас всі необхідні роз’яснення і негайно опублікує.

ПДФО і військовий збір 2024

Нарахування військового збору майже завжди нерозривно пов’язане з ПДФО. Військовий збір фактично став ніби доповненням до ПДФО. Військовий збір навіть не має окремого податкового звіту та декларується в податковому розрахунку разом з ПДФО та ЄСВ. Крім того, що цей збір у переважній більшості випадків сплачується у нерозривному тандемі з ПДФО: якщо сплачується ПДФО, то сплачується й військовий збір. Якщо дохід ПДФО не оподатковується (або за нульовою ставкою), — ВЗ також немає (див. абз. 1 пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 Перехідних положень ПК).

Увага: ПДФО + військовий збір — це майже завжди нерозривний тандем. ВЗ застосовується лише щодо доходів, за якими сплачується ПДФО.

Коли ПДФО немає, але є й військовий збір

Винятки з нерозривного звʼязку у тандемі «ПДФО + ВЗ» усе ж таки є — це доходи, які зазначені у п 3 і п. 4 пп. 170.131 ПК та п. 14 підрозд. 1 Перехідних положень ПК. З таких доходів ВЗ утримується незалежно від сплати з них ПДФО (див. той же абз. 1 пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 Перехідних положень ПК). Серед таких випадків — оподаткування доходів контрольованих іноземних компаній, зокрема доходи:

  • у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані при ліквідації (припиненні) іноземної юрособи або іноземного утворення без статусу юрособи;
  • отримані кінцевим бенефіціарним власником від номінального утримувача (номінального власника) у зв’язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юрособи або іноземного утворення без статусу юрособи.

Коли ПДФО є, а військового збору немає

Ще один приклад розриву тандему «ПДФО + ВЗ» — ситуація з грошовим забезпеченням військовослужбовців під час воєнного стану. У звітності, як під час воєнного стану, так і до нього, з грошового забезпечення утримується ПДФО, але цей податок повертається військовослужбовцям назад — це так звана компенсація ПДФО військовослужбовцям. Однак у Додатку 4ДФ Податкового розрахунку такий ПДФО усе одно відображається, тому формально ПДФО з грошового забезпечення є.

А от щодо ВЗ, то під час воєнного стану 2024 з грошового забезпечення він не утримується й не сплачується. Виходить, що ВЗ у такому разі навіть у Податковому розрахунку немає. А отже, знову маємо виняток з тандему «ПДФО + ВЗ», коли ПДФО є, ВЗ немає. Однак для військовослужбовця фактично немає обох податків — і ПДФО, і ВЗ.

Про інші виплати, коли ВЗ не сплачується, у т.ч. й про згадувану компенсацію ПДФО з грошового забезпечення, — читайте далі.

Хто платить військовий збір 

Платниками військового збору у 2024 році є (п. 162.1 ПК):

  • фізособи-резиденти при отриманні доходу з джерел їхнього походження в Україні, а також з іноземних доходів. Це як звичайні фізособи, так і підприємці загальної системи оподаткування;
  • фізособи-нерезиденти при отриманні доходів з джерел їхнього походження в Україні;
  • податкові агенти фізосіб, що сплачують збір за них та від їхнього імені з зарплати, доходів за цивільно-правовими договорами (ЦПД) та інших доходів (аналогічно з ПДФО).

Наприклад, військовий збір сплачують роботодавці при виплаті зарплат та винагороди послуг за ЦПД.

Коло платників військового збору з 1 жовтня 2024 року розшириться. Після прийняття закону обов’язок сплати збору виникне у підприємців на спрощеній системі оподаткування та у юридичних осіб платників 3 групи.

Хто не сплачує військовий збір

Військовий збір: хто звільняється від сплати? На період дії воєнного стану не підлягають оподатковуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців та працівників (пп. 1.7 пп. 161 підрозд. 10 Перехідних положень ПК):

  • ЗСУ;
  • Нацгвардії України;
  • працівників правоохоронних органів;
  • СБУ;
  • Служби зовнішньої розвідки України;
  • Державної прикордонної служби України;
  • осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • інших осіб на період їхньої безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресій рф.

Увага: звільнення від сплати військового збору поширюється лише на грошове забезпечення, а не зарплату.

Однак таке звільнення стосується виключно грошового забезпечення таких працівників, а не їхньої зарплати. Наприклад, на зарплату, що нараховується мобілізованим працівникам на основі середнього заробітку, дане звільнення від ВЗ не діє. Тобто з зарплати сплачується і ПДФО, і ВЗ.

Військовий збір: розрахунок

Яким є розмір військового збору?

Ставка військового збору зараз завжди однакова — 1,5% від бази оподаткування. Проте планується збільшення ставки до 5%. Базою оподаткування військовим збором є сам дохід. Формула для розрахунку така:

ВЗ = зарплата (винагорода за ЦПД, інший об’єкт оподаткування) × 0,015

Наприклад, для фізичних осіб-підприємців на загальній системі військовий збір рахується від їхнього чистого оподатковуваного доходу, що є різницею між доходами та дозволеними витратами:

ВЗ для ФОП = чистий оподатковуваний дохід × 0,015

З’ясуємо тепер детальніше, що є об’єктом оподаткування військовим збором та особливості визначення самої бази оподаткування.

Військовий збір: об'єкт оподаткування

Об’єкти обкладання військовим збором:

  • загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, які особа отримує в роботодавця;
  • доходи з джерелом походження в Україні, які обкладаються ПДФО під час їхнього нарахування, виплати, нарахування;
  • іноземні доходи.

У нерезидентів їхні іноземні доходи військовим збором не обкладаються.

Виходить, що у 2024 році військовий збір сплачується зокрема з таких доходів, як:

  • зарплата — як основна, так і додаткова, інші заохочувальні виплати та компенсаційні виплати, одним словом, весь фонд оплати праці;
  • лікарняні — як оплата перших 5 днів непрацездатності, так і сплата лікарняних за рахунок ПФУ. Військовий збір на лікарняні нараховується за тим же принципом, що й з зарплати (лікарняні за ПК прирівняні до зарплати як для цілей оподаткування ПДФО, так і ВЗ);
  • доходи за ЦПД;
  • доходи від продажу майна і немайнових прав, включаючи дохід від продажу рухомого і нерухомого майна за правилами статті 172 і 173 ПК. ВЗ від продажу майна справляється за правилом: якщо сплачується ПДФО, то сплачується й збір. Наприклад, ВЗ при купівлі-продажу нерухомості не сплачується, якщо операція потрапляє під нульову ставку ПДФО. Аналогічно з продажем рухомого майна, у т.ч. автомобілів;
  • авторські винагороди;
  • доходи за надання права користування нематеріальними активами (роялті);
  • вихідна допомога при звільненні. Хоча вона й не є частиною фонду оплати праці, але про її включення до загальномісячного оподатковуваного доходу для оподаткування ПДФО вказують у своєму листі податківці (лист ДПАУ від 09.03.2011 № 4628/6/17-0715). А отже, з вихідної допомоги сплачується й ВЗ;
  • доходи від здавання майна в оренду/лізинг. Мова звичайно йде про ті платежі, які сплачуються фізособам без статусу підприємця;
  • нецільова благодійна допомога (матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), що потрапляє під оподаткування;
  • надміру витрачена сума коштів на відрядження. Оподатковується ПДФО та ВЗ;
  • безповоротна фінансова допомога фізособі, зокрема неповернута сума поворотної фінансової допомоги (позики) (підстава — пп. «ґ» пп. 164.2.17 ПК);
  • прощення боргу або його списання після закінчення строку позовної давності (підстава — пп. «д» пп. 164.2.7 ПК).

Військовий збір з доходів осіб з інвалідністю також стягується — виключень немає.

Військовий збір для ФОП

Чи платить ФОП військовий збір? Фізособи, які зареєстровані підприємцями на загальній системі оподаткування, військовий збір сплачують самостійно — зі свого чистого оподатковуваного доходу (прибутку).

Платниками військового збору стають платники єдиного податку:

Ставку військового збору та об’єкт оподаткування для цих платників визначили в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ, який набере чинності з наступного дня після його офіційної публікації. Військовий збір для ФОПів встановили з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, в якому припинять або скасують воєнний стан.

Щодо єдинників, то наразі не платять такі ФОПи військовий збір, окрім доходів за своєю непідприємницькою діяльністю, які отримують як звичайні фізособи (спадщина, продаж майна тощо).

Дізнайтеся деталі, коли ФОП платить військовий збір ⬇️

Військовий збір для ФОПів

Інші доходи, з яких сплачується військовий збір

Обкладаються військовим збором ще такі специфічні доходи:

  • дивіденди фізособам — через те, що з них сплачується ПДФО (див. ПДФО та військовий збір при виплаті дивідендів залежно від статусу емітента);
  • пенсія — також. Є оподаткування як ПДФО, так і ВЗ;
  • додаткове благо — подарунки працівнику у грошовій, натуральній формі чи нематеріальній формі, наприклад невідзвітовані ним суми, додаткові виплати, оплата працівнику навчання, курсів, дарування корпоративного одягу. Однак, якщо ПДФО не сплачується, то ВЗ теж;
  • спадщина — аналогічно з ПДФО (5%). Виняток — спадщина від осіб першого та другого ступенів споріднення. Тоді немає як ПДФО, так і ВЗ;
  • виплати мобілізованим на основі середнього заробітку — ПДФО і ВЗ застосовуються щодо виплат, які нараховуються на основі середньої зарплати (роботодавець і зараз може проводити такі виплати за своїм добровільним рішенням, а також на основі положень колективного договору);
  • продаж криптовалюти — ВЗ та ПДФО (18%) сплачується з такого доходу на підставі пункту 164.2.20 ПК (індивідуальна податкова консультація ДПС від 04.12.2019 № 1689/ІПК/04-36-33-02-07).

Коли не сплачується військовий збір

Військовий збір не утримується з таких виплат:

  • допомога у звʼязку з вагітністю та пологами, адже декретні не обкладаються й ПДФО (пп. 165.1.1 ПК);
  • житлові субсидії;
  • кошти, які були отримані на відрядження або під звіт та за якими є підтвердні документи, а також добові у межах неоподатковуваної норми (0,1 розміру мінімальної зарплати на 1 січня; у 2024 році — 710,00 грн);
  • аліменти (як добровільні, так і примусові). ВЗ з аліментів не справляється — так, як і ПДФО (є роз’яснення ГУ ДПС у Житомирській області);
  • продаж нерухомості, якщо в звітний період здійснена лише одна операція відчуження майна і дане майно належало власнику більше 3-х років або було отримано як спадщина (п. 172.1 ПК). ПДФО також у такому разі не сплачується;
  • продаж (обмін) впродовж звітного року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда. ПДФО також не сплачується. При продажу 2-х — уже оподатковується (ПДФО + ВЗ);
  • поворотна фінансова допомога;
  • подарунки, якщо вони не перевищують 25% мінімальної зарплати на 1 січня звітного року 2024 році — 1775 грн). Якщо ж є перевищення, то ВЗ, які і ПДФО, стягується лише з суми перевищення;
  • спадщина та подарунки, які отримані від осіб 1-го та 2-го ступенів споріднення, так як за ними застосовується нульова ставка ПДФО;
  • грошове забезпечення військовослужбовців. ВЗ на час воєнного стану немає — дана ситуація роз’яснена вище. Однак поза періодом воєнного стану ВЗ з таких доходів є. Щодо ПДФО — ситуація цікава тим, що ПДФО утримується, але сплачується не до бюджету, а назад військовослужбовцям разом з виплатою грошового забезпечення. Це називають компенсацією ПДФО військовослужбовцям (п. 4 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, що затверджений постановою КМУ від 15.01.2004 № 44).

Військовий збір: база нарахування

Базою оподаткування військовим збором є сам дохід. При цьому його не треба зменшувати на суму ПДФО чи податкової соціальної пільги (ПСП).

Виходить, що військовий збір та ПДФО мають різні бази оподаткування. Унаочнює це все таблиця нижче.

Увага: нарахування військового збору не передбачає використання податкової соціальної пільги.

ПОРІВНЯННЯ ПРАВИЛ ВИЗНАЧЕННЯ ПДФО ТА ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ

Правило

ПДФО

ВЗ

зменшення зарплати на ПСП

так

ні

перерахунок у кінці року, при звільненні працівника, в інших випадках

так

ні

застосування «натурального коефіцієнта» для підвищення бази оподаткування, наприклад при виплатах у натуральній формі (1,219512), оподаткуванні надміру виплачених добових, неповернених підзвітних сум тощо

так

ні

Терміни сплати військового збору

Сплата військового збору відбувається за тими ж правилами, що й ПДФО, а саме:

  • якщо виплата зарплати (доходу) податковим агентом відбувається на банківський рахунок, — сплата військового збору та ПДФО відбувається одночасно з отриманням грошей у банку;
  • якщо виплата відбувається готівкою з каси, — ВЗ сплачується впродовж 3-х банківських днів з дня який настає за днем виплати;
  • якщо дохід було нараховано, але не виплачено, то треба впродовж 30 к. дн., які настають за останнім днем місяця нарахування, сплатити податок (впродовж 20 к. дн. при цьому треба подати Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку);
  • якщо граничний строк сплати ВЗ потрапив на вихідний або святковий день, то він не переноситься. Це слід враховувати й сплачувати ВЗ та ПДФО перед святковими й вихідними днями.

Військовий збір: куди сплачувати, якщо змінилося місце знаходження

Під час війни типовою ситуацією є зміна суб’єктом господарювання свого місцезнаходження. Однак за правилами ДПС у разі зміни суб’єктом господарювання місцезнаходження, яке пов’язано зі зміною адміністративного району, ВЗ продовжує сплачуватися за попереднім місцезнаходженням — до закінчення поточного бюджетного року. Однак Податковий розрахунок подається за основним місцем обліку, тобто до органу ДПС за новим місцезнаходженням суб’єкта господарювання (роз’яснення ДПС 126.05 ЗІР).

Військовий збір: штрафи

Щодо штрафів і військового збору, то вони аналогічні тим, які застосовуються щодо ПДФО, а саме:

  • неподання, несвоєчасне подання, подання із недостовірними даними або помилками Додатка 4ДФ до Податкового розрахунку — штраф 1020 грн (повторно впродовж року — 2040 грн) (п. 119.1 ПК);
  • несплата узгодженої суми зобов’язання з військового збору — штраф 5% у разі затримки до 30 к. дн. і штраф 10% за більшої затримки (п. 124.1 ПК);
  • несплата військового збору податковим агентом — штраф 10%. Умисна несплата військового збору — штраф 25%. У разі повторного порушення впродовж 1095 днів і більше — 50% (якщо втретє — 75%) (п. 125.1 ПК).

Також нараховують пеню:

  • 120% ставки НБУ, якщо порушення виявив орган ДПС з першого дня прострочення сплати ВЗ;
  • 100% ставки НБУ, якщо порушення виявив сам платник податку (податковий агент). Тоді пеню нараховують починаючи з 91-го дня після граничного строку сплати ВЗ (ст. 129 ПК).

Військовий збір: рахунок бухобліку

Обліковується військовий збір на субрахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами», тобто окремо від ПДФО та інших податків, які обліковуються на субрахунку 641 «Розрахунки за податками». Причина такої відокремленості — ВЗ, як уже згадувалося, податком формально не вважається.

  • Дт 661 Кт 642 — утримання військового збору із заробітної плати;
  • Дт 663 Кт 642 — утримання ВЗ з інших нарахованих доходів працівника, наприклад лікарняних або матеріальної допомоги, які не входять до фонду оплати праці.

Утримання військового збору на прикладах 

Розглянемо розрахунок військового збору на конкретних прикладах.

Приклад 1. Утримання військового збору з зарплати

Працівниці нарахували зарплату за серпень 2024 року в сумі 15000 грн, що включає посадовий оклад, надбавку і премію. Розрахуємо суму ПДФО, ВЗ й обчислимо суму зарплати до видачі працівниці.

Уся сума зарплати є базою для оподаткування ПДФО та ВЗ.

Обчислюємо ПДФО: 15000 грн × 0,018 = 2700 грн.

Обчислюємо ВЗ: 15000 грн × 0,015 = 225 грн.

Тоді зарплата до видачі працівниці буде: 15000 — 2700 — 225 = 12075 грн.

Приклад 2. Утримання військового збору з зарплати у разі застосування ПСП

Працівниці, яка утримує 3-х дітей, нарахували зарплату за серпень 2024 року 12000 грн, яка включає в себе посадовий оклад, надбавку та премію. Така працівниця має право на застосування ПСП «на дітей» кратно кількості дітей, так як сума її доходу знаходиться в межах 12720 грн (=4240 грн × 3, де 4240 грн ­— це поріг доходи на отримання ПСП у 2024 році), а дітям не виповнилося 18 років та вона подала заяву на ПСП. Розрахуємо суму ПДФО, ВЗ й обчислимо суму зарплати до видачі працівниці. Розмір базової ПСП у 2024 році — 1514 грн.

Обчислюємо ПДФО: (12000 грн — 3×1514 грн) × 0,18 = 7458 грн × 0,18 = 1342,44 грн.

При обчисленні ВЗ сума ПСП не враховується, тому ВЗ становить: 12000 грн × 0,015 = 180 грн.

Тоді зарплата до видачі працівниці буде: 12000 — 1342,44 — 180 = 10477,56 грн.

Приклад 3. Утримання військового збору з лікарняних

Працівниці за серпень 2024 року нарахували лікарняні у сумі 3400 грн та зарплату за відпрацьовані дні серпня — 15700 грн. Розрахуємо суму ПДФО, ВЗ й обчислимо суму зарплати до видачі працівниці.

Базою нарахування ПДФО та ВЗ у цьому разі є сума серпневих виплат. Вона становить: 15700 + 3400 = 19100 грн.

Обчислюємо ПДФО: 19100 грн × 0,18 = 3438 грн.

Обчислюємо ВЗ: 19100 грн × 0,015 = 286,50 грн.

Тоді зарплата до видачі працівниці буде: 19100 — 3438 — 286,50 = 15375,50 грн.

Приклад 4. Утримання військового збору з декретних

Працівниці за 10 робочих днів серпня 2024 року нарахували зарплату у сумі 9700 грн. З 15.08.2024 р. працівниця пішла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, тому їй було нараховано ще й 48925 грн допомоги у звʼязку з вагітністю й пологами. Розрахуємо суму ПДФО, ВЗ й обчислимо суму до видачі працівниці.

Так як допомога у звʼязку з вагітністю й пологами ПДФО та ВЗ не оподатковується, то розрахунок податків проводимо лише з зарплати.

Обчислюємо ПДФО: 9700 грн × 0,18 = 1746 грн.

Обчислюємо ВЗ: 9700 грн × 0,015 = 145,50 грн.

Тоді сума до видачі працівниці буде: 9700 — 1746 — 145,50 + 48925 = 56733,50 грн.

Приклад 5. Як утримувати військовий збір з матеріальної допомоги

Працівнику за серпні 2024 року була нарахована зарплата 9000 грн та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 4000 грн. Розрахуємо суму ПДФО, ВЗ й обчислимо суму до видачі працівнику.

Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не оподатковується ПДФО у сумі сукупно у розмірі, що не перевищує 4240 грн у 2024 році (пп. 170.7.3 ПК). Отже, нараховані 4000 грн матеріальної допомоги працівнику у даному разі не оподатковуються ПДФО, а тому й не оподатковуються ВЗ.

Отже, обчислюємо ПДФО лише з зарплати: 9000 грн × 0,18 = 1620 грн.

Обчислюємо також з зарплати ВЗ: 9000 грн × 0,015 = 135 грн.

Тоді сума до видачі працівниці буде: 9000 — 1620 — 135 + 4000 грн = 11245 грн.

Приклад 6. Утримання військового збору з матеріальної допомоги

Та ж ситуація, що й у прикладі 5. Однак у серпні 2024 року працівник уже отримував 2000 грн матеріальної допомоги. У такому разі оподаткувати треба таку суму матеріальної допомоги: 4000 + 2000 — 4240 = 1760 грн.

Тоді ПДФО та військовий збір (база оподаткування) становить: 9000 + 1760 = 10760 грн.

Обчислюємо ПДФО: 10760 грн × 0,18 = 1936,80 грн.

Обчислюємо ВЗ: 10760 грн × 0,015 = 161,40 грн.

Тоді сума до видачі працівнику буде: 10760 — 1936,80 — 161,40 = 8661,80 грн.

Платниками військового збору стають платники єдиного податку (ЄП):

Ставку військового збору та об’єкт оподаткування для цих платників визначили в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі ― Закон № 4015), який набере чинності з наступного дня після його офіційної публікації.

Військовий збір для ФОПів встановили з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, в якому припинять або скасують воєнний стан.


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді