Лікарняні: як нараховуються та оплачуються

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Як нараховувати лікарняні, що треба знати про електронний листок непрацездатності, що означає його статус, коли застосовувати під час воєнного стану паперовий листок непрацездатності – відповіді у консультації

Листок непрацездатності: що потрібно знати

Підтверджує хворобу працівника листок непрацездатності. Основним зараз є електронний листок непрацездатності. Формується такий листок непрацездатності (е-лікарняний) на основі електронного медичного висновку, який створює лікар. Далі листок непрацездатності потрапляє до Електронного реєстру листків непрацездатності, а побачити його можна в особистому кабінеті роботодавця на вебпорталі Пенсійного фонду України (ПФУ), який з 1 січня 2023 року займається виплатою лікарняних замість ліквідованого Фонду соціального страхування (ФСС). Якщо листок непрацездатності відсутній, оплачувати лікарняні не можна.

Однак лише того, що листок непрацездатності є у системі, недостатньо. оплата лікарняного: оплачувати листок непрацездатності можна лише тоді, коли він отримує статус «Готовий до сплати», що прирівнюється до його видачі. Для звичайних листків непрацездатності, які непов’язані з вагітністю та пологами, — 7 днів після дати відкриття (див. п. 1 Розділу ІІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234). Упродовж цього часу лікар може змінити медичний висновок.

Якщо через проблеми роботи електронного кабінету та реєстру лікарняних під час війни, е-лікарняний так і не змінили свій статус на «Готовий до сплати», то у такому разі бухгалтер може сам відрахувати дані 7 днів і нарахували такі лікарняні.

Таблиця-шпаргалка зі статусами е-лікарняних, яка складена на основі роз’яснення ПФУ.

РОЗ’ЯСНЕННЯ СТАТУСІВ ЕЛЕКТРОННИХ ЛИСТКІВ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ  (від ПФУ)

Статус

Значення статусу

1

«Закритий»

Е-лікарняний набуває цього статусу дня свого формування (відкриття) в Електронному реєстрі листків непрацездатності. За е-лікарняними з таким статусом ще не можна нараховувати кошти.

Статус «Закритий» змінюється на «Готовий до сплати» через 7 днів після дати:

  • закриття (закінчення строку дії медичного висновку) – для лікарняних у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;
  • відкриття (початок строку дії медичного висновку) – для лікарняних у зв’язку з вагітністю та пологами.

Варто знати: якщо статус зміниться раніше, необхідно зачекати, адже впродовж семиденного періоду до лікарняного можуть вноситися зміни

2

«Готовий до сплати»

Страхувальник може працювати з листком непрацездатності та нараховувати кошти. За е-лікарняними з таким статусом роботодавець має сформувати на вебпорталі електронних послуг ПФУ заяву-розрахунок на фінансування відповідного виду допомоги та надіслати її до ПФУ

3

«Помилково сформований»

Медвисновок, на підставі якого його було сформовано, створено з помилками. У такому разі лікар впродовж 7 днів створює коректний медвисновок, на підставі якого створюється новий е-лікарняний. А попередній, із неточними чи некоректними даними, отримує статус «Помилково сформований».

Виплати за такими е-лікарняними не проводяться

4

«Недійсний»

Е-лікарняний створений на підставі медвисновку за іншою категорією, період непрацездатності за яким не виходить за межі періоду непрацездатності за раніше створеним лікарняним

5

«Оплачений»

Цього статусу листок непрацездатності набуває після того, як страхувальнику на спецрахунок для зарахування страхових виплат надсилаються кошти для здійснення відповідних виплат застрахованій особі

Паперовий листок непрацездатності

Випадки, коли виписувати паперові лікарняні, роз’яснює МОЗ на своєму сайті. Один з них – якщо в умовах воєнного стану користувачі не мають доступу до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Такі лікарняні зараз можуть бути двох видів:

Такий листок непрацездатності перед оплатою слід перевірити за всіма критеріями, що використовували раніше до того, як з’явилися лікарняні онлайн. Передусім — на наявність всіх печаток: лікаря, який виписав лікарняний; завідувача відділення та печатки медзакладу.

електронний реєстр листків непрацездатності

Як нараховують лікарняні

Основними нормативними документами, на які слід опиратися під час нарахування лікарняних у 2024 році, є:

  • Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (даліЗакон № 1105). Увага: цей Закон з 01 січня 2023 року діє у новій редакції, що пов’язано з приєднанням з передачею виплати лікарняних до ПФУ;
  • Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі Порядок № 1266). Також даний Порядок був оновлений з 01 січня 2023 року;
  • Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у звʼязку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою ФСС від 19.07.2018 № 12 (далі Порядок № 12). Порядок нарахування лікарняних продовжує тимчасово діяти попри ліквідацію ФСС до розробки ПФУ нового (див. Постанову правління ПФУ від 21.12.2022 № 28-3).

Оплата лікарняного: правило 5 днів

Оплата лікарняних упродовж перших 5 днів хвороби відбувається за кошт роботодавця (абз. 2 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105). Починаючи із 6-го дня — за рахунок ПФУ. Тож якщо працівник хворів більше 6 днів, вам доведеться заповнити та подати до ПФУ заяву-розрахунок. У ній зазначити суму лікарняних, яку має виплатити ПФУ. Якщо працівник хворіє лише 5 днів, то ніяких розрахунків до ПФУ подавати не потрібно.

Правило 5 днів поширюється й на лікарняні під час перебуванні в закладі охорони здоров’я, на самоізоляції під медичним контролем.

Зверніть увагу, що підприємства та організації товариств УТОГ і УТОС лікарняні за перші 5 днів також сплачуються за їхній рахунок, як і всі.

Із 01.01.2023 лікарняні й декретні оплачує ПФУ. Долучайтеся до вебінару «Як оплачувати лікарняні у 2024 році: розбираємо робочі кейси», щоб з’ясувати, як змінився порядок розрахунку лікарняних у 2024 році. Дізнаєтеся, що врахувати під час обчислення й виплати лікарняних і декретних, щоб працівники установи цьогоріч отримували виплати без затримок.

Програма:

  1. Що відбулося в системі соціального страхування за останній рік
  2. Чим керуватися в роботі
  3. Які зміни внесли до законодавства
  4. Який порядок обчислення лікарняних
  5. До кого та в який спосіб застосовувати обмеження лікарняного розміром мінзарплати
  6. Як визначати страховий стаж для оплати лікарняних
  7. Як оформити й подати заяву-розрахунок для оплати лікарняних
  8. За що роботодавця може оштрафувати Пенсійний фонд України
  9. Відповіді на ваші запитання.

Однак винятки з правила 5 днів є. Так, як і раніше, оплачуються з 1-го дня за рахунок ПФУ зокрема такі соцвиплати (ч. 2 ст. 15 та ст. 18 Закону № 1105):

Як нараховується лікарняний: алгоритм нарахування

Порядок нарахування лікарняних доволі простий. Розбираємо крок за кроком, як нараховуються лікарняні.

ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ ЛІКАРНЯНИХ

Крок

Послідовність кроків

1

Визначте розрахунковий період та його тривалість у календарних днях. Водночас вилучіть ті дні, коли працівник не працював з поважних причин, наприклад хворів (див. п. 3 Порядку № 1266)

2

перевірте страховий стаж працівника (загальний і за 12 місяців)

3

Розрахуйте середню зарплату за розрахунковий період.

Формула розрахунку середньоденної зарплати така:

ЗПсер = ЗПрп : КДрп,

де

  • ЗПрп — сума зарплати за розрахунковий період, на яку нараховували ЄСВ;
  • КД — кількість календарних днів у розрахунковому періоді. Віднімати святково-неробочі дні чи вихідні у такому розрахунку не потрібно

Загальна ситуація

(за останні 12 місяців є страховий стаж 6 місяців)

4

Визначити кількість днів лікарняного та знайти саму суму лікарняних, перемноживши середню зарплату на кількість днів з урахуванням понижувального коефіцієнта страхового стажу. Формула розрахунку:

Л = ЗПсер × КДл × Ксс,

де

  • КДл – кількість днів лікарняного;
  • Ксс – понижувальний коефіцієнт страхового стажу*

Якщо страхового стажу за останні 12 місяців недостатньо

(за останні 12 місяців страховий стаж < 6 місяців)

4

Визначте максимальне обмеження щодо ЗПсер макс:

ЗПсер макс = МЗП / 30,44,

де

5

Порівняйте середньоденну зарплату та максимальне обмеження та оберіть варіант розрахунку:

  • якщо ЗПсер ≥ ЗПсер макс – у якості середньоденної зарплати для розрахунку застосуйте ЗПсер макс. Понижувальний коефіцієнт при цьому не застосовуйте. Тобто Л = ЗПсер макс × КДл;
  • якщо ЗПсер < ЗПсер макс – користуйтеся алгоритмом для загальної ситуації, тобто використовуйте як середньоденну ЗПсер

* значення Ксс у формулі в залежності від страхового стажу (див. ч. 1 ст. 17 Закону № 1105): 0,5 – менше 3 років; 0,6 – від 3 до 5 років; 0,7 – від 5 до 8 років; 1,0 – більше 8 років

Розглянемо тепер кожний із цих кроків детальніше.

Лікарняні: розрахунковий період

Розрахунковий період — це той проміжок часу, період, за який здійснюємо розрахунок середньоденної зарплати для оплати днів тимчасової непрацездатності працівника. У стандартній ситуації це 12 календарних місяців, які передують місяцю виходу на лікарняні. Місяць, у якому був відкритий лікарняний, у розрахунковий період не входить.

Однак можуть бути й інші ситуації, коли працівник відпрацював менше, ніж 12 місяців. Як їх вирішити — показуємо.

РОЗРАХУНКОВИЙ ПЕРІОД,

щоб обчислити лікарняні

Період перебування у трудових відносинах

Розрахунковий період

стандартна ситуація:

12 місяців та більше

12 календарних місяців, що передують місяцю хвороби

відпрацьовано менше 12 місяців:

від 1 до 12 місяців

повністю відпрацьовані календарні місяці, що передують місяцю хвороби

менше 1 календарного місяця

час перебування у трудових відносинах (календарних днів) — з дати укладання трудового договору до дати настання страхового випадку

Увага: якщо працівника прийняли на роботу у перший робочий день місяця, але він не є першим календарним днем, то цей місяць повністю виключається з розрахункового періоду.

Як бути, якщо працівник захворів у перший день роботи? У нього не буде розрахункового періоду. У такому випадку середньоденну зарплату розраховуйте на підставі тарифної ставки або її частини (якщо особа працює у режимі неповного робочого часу). Її розділіть на середньомісячну кількість календарних днів — 30,44.

Тривалість розрахункового періоду обчислюйте у календарних днях. До розрахункового періоду не включайте днів, не відпрацьованих із поважних причин (п. 3 Порядку № 1266). Це дні:

Зверніть увагу, що цей перелік поважних причин у пункті 3 Порядку № 1266 є вичерпним. У ньому немає, наприклад, днів простою. Це означає, що дні відсутності на роботі з таких незазначених тут причин виключати, коли нараховуються лікарняні, не потрібно. А отже —вони будуть зменшувати середньоденну зарплату.

Після того як визначили розрахунковий період, обчисліть сумарний заробіток за цей період. Підсумуйте усі виплати, на які нараховували ЄСВ (за винятком оплати днів тимчасової непрацездатності). Виплати, які не входять до фонду оплати праці (наприклад, лікарняні, декретні, разова матеріальна допомога, добровільне медстрахування), у розрахунку лікарняних участі не беруть.

Зауважимо, що до розрахунку середньоденної зарплати включайте зарплату у сумі, що потрапила до бази нарахування ЄСВ.

Лікарняні: середня зарплата для розрахунку

Коли розраховуєте лікарняні, щонайперше розрахуйте середньоденну зарплату (ЗПсер): суму заробітку працівника за розрахунковий період, на який нараховували ЄСВ, розділіть на кількість календарних днів у цьому періоді (див. п. 3 Порядку № 1266). Тобто маємо:

ЗПсер = ЗПрп: КДрп,

де

  • ЗПрп — сума зарплати за розрахунковий період, на яку нараховували ЄСВ;
  • КД — кількість календарних днів у розрахунковому періоді. Віднімати святково-неробочі дні чи вихідні у такому розрахунку не потрібно.

Розрахунок лікарняних: приклад

Як нарахувати лікарняні, коли є вже розрахована середня зарплата — досить просто:

Л = ЗПсер × КДл × Ксс,

де

Однак, якщо страхового стажу за 12 місяці недостатньо, то ЗПсер визначається з урахуванням максимального обмеження. Якщо воно застосовується, то Ксс не використовується (див. далі).

Визначимося спершу, що ж таке розрахунковий період та коефіцієнт страхового стажу.

Стаж для лікарняного

Понижувальні коефіцієнти страхового стажу для лікарняних наведено нижче у таблиці. До уваги береться загальний страховий стаж.

ПОНИЖУВАЛЬНІ КОЕФІЦІЄНТИ СТРАХОВОГО СТАЖУ

Страховий стаж

Розмір лікарняних,
% середньоденної зарплати

Значення Ксс у формулі розрахунку

До 3 років

50

0,5

Від 3 до 5 років

60

0,6

Від 5 до 8 років

70

0,7

Понад 8 років

100

1,0

Однак лікарняні у розмірі 100% середньої зарплати нараховуються також пільговим категоріям працівників, які визначені у частині 1 статті 17 Закону № 1105, зокрема:

Однак це не всі нюанси, на які впливає страховий стаж працівника (див. далі про Вплив страхового стажу на розрахунок лікарняних 2024).

Розрахунок лікарняних: стандартний приклад розрахунку

Працівник хворів із 13.02.2024 по 25.02.2024 (13 к. днів). За розрахунковий період лютий 2023–січень 2024 такому працівнику нарахували 320 тис. грн заробітної плати. Страховий стаж становить 5 років і 7 місяців, тому відсоток оплати лікарняного — 70%. Невідпрацьованих з поважних причин днів у розрахунковому періоді не було. Страховий стаж за останні 12 к. місяців роботи – більше 6 місяців.

Розраховувати лікарняні потрібно так:

  • середньоденна зарплата = 320000/365 = 876,71 грн/день;
  • лікарняні за перші 5 днів (за рахунок роботодавця) = 876,71×5×0,7 = 3068,49 грн;
  • лікарняні за решту днів (за рахунок ПФУ) = 876,71×8×0,7 = 4909,58 грн;
  • загальна сума лікарняних = 3068,49 + 4909,58 = 7978,07 грн.

Як нарахувати лікарняні, якщо у розрахунковому періоді є щорічна відпустка, лікарняний, відпустка без збереження

Працівник хворів із 13.02.2024 по 25.02.2024 (13 к. днів). За розрахунковий період лютий 2023–січень 2024 такому працівнику було нараховано 320 тис. грн заробітної плати, у т.ч. відпускні. Крім того, у розрахунковому періоді було 5800 грн лікарняних (див. нижче).

Страховий стаж становить 5 років і 7 місяців, тому відсоток оплати лікарняного — 70%. Страховий стаж за останні 12 к. місяців роботи – більше 6 місяців. У розрахунковому періоді є дні невідпрацьовані з поважних причин, а саме:

  • лютий 2023 – 5 днів лікарняного, нараховано 2100 грн лікарняних;
  • березень 2023 – 31 к. день, призупинення трудових відносин;
  • квітень 2023 – 30 к. днів , призупинення трудових відносин;
  • червень 2023 – 9 днів лікарняного, нараховано 3700 грн лікарняних;
  • липень 2023 – щорічна відпустка, 24 к. дні, нараховано відпускних 15000 грн;
  • вересень 2023 – відпустка за власний рахунок тривалістю 25 к. днів.

Дані прикладу у цілому нагадують такі з прикладу 1. Однак тут є дні й виплати, які не враховуються. По-перше, це дні, проведені на лікарняному, що потрапили на розрахунковий період – їх 14 к. днів (=5+9). Щодо самих лікарняних, то вони у 320 тис. грн у даному прикладі не входять, адже не належать до фонду оплати праці. Через це суму лікарняних віднімати не будемо.

По-друге, це дні призупинення трудових відносин, які теж слід виключити. Це 61 к. днів (= 31+30) (див. п. 3 Порядку № 1266).

Щодо відпускних – вони залишаються, як і дні проведені у відпустці. Вони не згадуються у п. 3 Порядку № 1266, тому не вважаються поважною причиною для цілей розрахунку лікарняних.

Дні відпустки без збереження також треба відняти.

Розрахувати лікарняні тоді потрібно так:

  • середньоденна зарплата = 320000/(365 – 14 – 25 – 61) = 320000/265 = 1207,55 грн/день;
  • лікарняні за перші 5 днів (за рахунок роботодавця) = 1207,55×5×0,7 = 4226,43 грн;
  • лікарняні за решту днів (за рахунок ПФУ) = 1207,55×8×0,7 = 6762,28 грн;
  • загальна сума лікарняних = 4226,43 + 6762,28 = 10988,71 грн.

Як розрахувати лікарняні по новому 2024

Оплачувати лікарняні з 1 січня 2024 року, включно з рішенням комісії (уповноваженого) з соцстрахування, розглядається впродовж 10 робочих днів з дня видачі лікарняного, тобто з дня, коли електронний листок непрацездатності змінив статус на «Готовий до сплати» (див. ч. 1 ст. 24 Закону № 1105). Зверніть увагу, що цей термін на листок непрацездатності з відпустки у звʼязку вагітністю та менший – 3 робочих дні.

Також є ще є такі строки розрахунку, виплати та звітування щодо лікарняних:

  • 5 робочих днів — подати заяву-розрахунок на фінансування до ПФУ з дати прийняття рішення про призначення лікарняних (абз. 2 п. 2 Порядку № 12);
  • 3 робочі дні після надходження заяви-розрахунку — ПФУ має перерахувати кошти. На жаль, буває, що ПФУ не дотримується цього строку (оновлений абз. 3 ч. 1 ст. 26 Закону № 1105);
  • разом з найближчою зарплатою — виплатити лікарняні (пп. «1» ч. 2 ст. 24 Закону № 1105). Це стосується і оплати перших 5 днів непрацездатності, і решти днів, які оплачуються за рахунок ПФУ. Тільки для перших 5 днів – це найближчий день з рішення про оплату листка непрацездатності, а для решти днів – з дня надходження грошей з ПФУ на спецрахунок. Можна виплатити й раніше, не чекаючи авансу чи виплати зарплати за другу половину місяця;
  • впродовж місяця з дня виплати коштів з ПФУ— відзвітувати до ПФУ про виплату лікарняних за спеціальною формою повідомлення, яку можна знайти в Додатку 2 до Порядку № 12 (п. 10 Порядку № 12). Тож зволікати не варто. Форма повідомлення про виплату лікарняних має з’явитися в особистому кабінеті на веб-порталі ПФУ. Альтернативний варіант – подати у паперовому вигляді до сервісного центру ПФУ за тими ж правилами, що й заяву-розрахунок.

Якщо ж відмовляєте в оплаті лікарняного, то обґрунтоване повідомлення про відмову в призначенні допомоги з тимчасової непрацездатності слід видати заявнику не пізніше 5 днів після прийняття відповідного рішення (абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1105).

Лікарняні 2024: вплив страхового стажу на розрахунок

Сума лікарняних залежить не тільки від середнього заробітку працівника, а й від його страхового стажу. Щодо останнього важливо знати два показники:

  • загальний страховий стаж працівника. Він впливає на понижувальний коефіцієнт (Ксс), який уже розглянули раніше;
  • страховий стаж працівника впродовж 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому він захворів.

Дізнатися про страховий стаж працівник може за допомогою довідки ОК-5 або ж ОК-7. До речі, отримати ці довідки наразі можна і дистанційно через вебпортал ПФУ або через застосунок «Дія» на смартфоні (розділ «Довідки та витяги»).

Якщо працівник упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку заробив собі страховий стаж менше 6 місяців, то він має право на лікарняні, розраховані виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачувався ЄСВ, але не більші за розмір допомоги, розрахованої з мінімальної зарплати.

На січень-березень 2024 року розмір мінімальної зарплати встановлений 7100 грн, тому максимальна середньоденна зарплата для лікарняних у січні-березні 2024 року становить 233,25 грн (=7100 грн/30,44).

У квітні-грудні 2024 року мінімальна зарплата зростає до 8000 грн, а отже, максимальна середньоденна зарплата для лікарняних для квітня-грудня 2024 року стає 262,81 грн (=8000 грн/30,44).

Увага: до розміру денної виплати, обчисленої з розрахунку мінімальної зарплати, відсоток, який залежить від страхового стажу, не застосовуйте.

Приклад нарахування лікарняних, коли страховий стаж замалий; простій

Працівник хворів із 13.02.2023 по 25.02.2024 (13 к. днів). Працівник працює на підприємстві з жовтня 2023 року. За розрахунковий період лютий 2023–січень 2023 такому працівнику було нараховано 320 тис. грн заробітної плати, у т.ч оплата простою у лютому 2023 року. Страховий стаж становить 5 років і 7 місяців, але за останні 12 к. місяців він всього лише 4 місяці, так як працівник ніде офіційно перед жовтнем 2023 року цілий рік не працював.

Перед тим, як рахувати звернемо увагу на простій. Так як він не належить до поважних причин, то дні за ним не віднімаються та враховуються у загальній кількості к. днів розрахункового періоду. Щодо оплати простою, то віднімати її також не треба, так як оплата простою належить до фонду зарплати — фонду додаткової зарплати. Тобто є складовою частиною зарплати, яка повністю враховується при розрахунку лікарняних.

Увага: оплата простою не зменшує кількості к. днів під час розрахунку лікарняного.

Лікарняні тоді матимуть такий вигляд:

  • середньоденна зарплата = 320000/365 = 876,71 грн/день > 233,25 грн.

Отже, спрацьовує обмеження й розраховуємо лікарняні саме на основі мінімальної середньоденної зарплати. Понижувальний коефіцієнт при цьому не застосуємо. Наявність простою у розрахунковому періоді на застосування максимального обмеження суми лікарняних значення не має. Навіть, якщо б простою не було – усе одно обмеження застосовувалося, так я у працівника немає достатньо страхового стажу за останні 12 місяців.

Увага: відсутність достатнього стажу за 12 місяців обмежує середньоденну в розрахунку лікарняних.

Продовжуємо розраховувати лікарняні:

  • лікарняні за перші 5 днів (за рахунок роботодавця) = 233,25 ×5 = 1166,25 грн;
  • лікарняні за решту днів (за рахунок ПФУ) = 233,25 ×8 = 1866 грн;
  • загальна сума лікарняних = 1166,25 + 1866 = 3032,25 грн.

Зверніть увагу, що понижувальний коефіцієнт страхового стажу Ксс = 0,7, як у прикладах 1 та 2, у даному разі не застосовуємо, так яку лікарняні рахуються з застосуванням максимального обмеження (ЗПсер макс) на середньоденну зарплату (ЗПсер).

Завищили суму лікарняних з ПФУ: що робити

Під час оплати лікарняних може й трапитися таке, що сума лікарняних для оплати ПФУ у заяві-розрахунку була завищена та отримана на спецрахунок. Потім виявлена помилка. Що робити у такій ситуації, роз’яснює лист ПФУ від 01.02.2024 № 2800-030401-8/6443, за яким страхувальнику необхідно:

  • сформувати корегуючу заяву-розрахунок за типом «Корегуюча зменшення» до заяви, яка була профінансована;
  • повернути зайво замовлені кошти, нараховані за дні тимчасової непрацездатності на рахунок ПФУ.

Якщо сума коштів була виплачена, то ще може знадобитися виправлення помилок у Податковому розрахунку, зокрема у Додатку Д1, якщо дані суми вже провели по звітності.

Типові помилки під час розрахунку лікарняних

Серед найбільш поширених помилок, коли розраховують лікарняні, які були виявлені під час перевірок ПФУ, є такі (інформація від ГУ ПФУ у м. Києві):

  • невірне визначення страхового стажу;
  • неправильно порахована середня зарплата, зокрема з причини помилки у кількості днів занятості та визначенні нарахованої зарплати у розрахунковому періоді;
  • оплата допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю за рахунок коштів ПФУ одночасно з оплатою періоду простою (в період перебування у простої не з вини працівника втрати зарплати не відбувається, а тому здійснювати виплату допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю як компенсацію втраченого заробітку підстав немає, лист ПФУ від 22.02.2023 № 2800-030401-8/9101);
  • перевищення суми декретних (допомоги у звʼязку з вагітністю та пологами) у розрахунку на місяць розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески;
  • оплата допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю, в розрахунку на місяць вище за розмір мінімальної зарплати, у випадку, коли впродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування застраховані особи мали страховий стаж менше 6 місяців;
  • оплата днів огляду застрахованої особи у медико-соціальній комісії із встановленням групи інвалідності та/або оплата допомоги у звʼязку з тимчасовою непрацездатністю після встановлення групи інвалідності.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді