Довідка про заборгованість із зарплати: підстави для видачі

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
З листа до редакції: «Чи правомірною є відмова у видачі працівникам або особам, звільненим з підприємства, довідок про суми заборгованості із заробітної плати на підставі заяви?»

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР відомості про оплату праці працівника надають будь-яким органам чи особам лише у випадках, передбачених законодавством, або за згодою чи на вимогу працівника.

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на цьому підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи та розміру заробітної плати. І цей перелік є вичерпним. Тобто наведена стаття не передбачає видачі відповідних довідок стосовно інших відомостей.

З огляду на зазначене робимо висновок, що чинне законодавство України не зобов’язує роботодавця видавати довідки про розмір заборгованості із заробітної плати працівникам або звільненим особам за їх особистою заявою.

Закон України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII також не містить норм, що зобов’язують підприємство інформувати працівників про наявність заборгованості із заробітної плати. Проте більшість українських підприємств щомісяця повідомляють працівникам про розмір нарахованої заробітної плати за відпрацьований місяць та заборгованості з її виплати шляхом видачі їм розрахункових листів. Отже, підприємство не порушує загальних принципів відповідного закону.

Водночас частина 2 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI вимагає від органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, яким направлено адвокатський запит, не пізніше п’яти робочих днів із дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів. Виняток у цьому сенсі становлять лише інформація з обмеженим доступом і копії документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Крім цього, обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України є ще й судові рішення, що набрали законної сили (ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI).

ВРІЗ

Отже, чинне законодавство не містить прямого обов’язку роботодавця надавати працівникам або особам, звільненим з підприємства, довідок про заборгованість із заробітної плати на підставі заяви. Водночас роботодавець зобов’язаний надати таку довідку на підставі рішення суду або адвокатського запиту.

ВРІЗ

Зверніть увагу

Обов’язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначає закон


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді