Паливний акциз у запитаннях — відповідях

Уже понад рік суб’єкти господарювання, які реалізують пальне, є платниками акцизного податку. Але на практиці ще й досі не розв’язані всі питання щодо паливного акцизу. Аби вберегти підприємців від штрафів, ми підготували відповіді на нагальні запитання

Перш ніж відповідати на запитання щодо акцизного податку з реалізації пального (далі — акциз), нагадаємо декілька законодавчих норм.

Особи, що реалізують пальне, реєструються як платники акцизу за три дні до початку такої діяльності (пп. 212.3.4 Податкового кодексу України; ПК). Для цього слід подати заяву до органу контролю за місцем реєстрації.

Паливний акциз 2019

На всі операції з реалізації пального платники акцизу складають акцизні накладні. Це стосується й обсягів пального, використаного для власного споживання; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми; зіпсованого, знищеного тощо. Акцизну накладну складають в електронному вигляді за кожним кодом товарної підкатегорії реалізованого пального згідно з УКТ ЗЕД та реєструють її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН) (п. 231.3 ПК).

Акцизну накладну складають у день реалізації пального під час кожної повної або часткової операції з реалізації пального (п. 231.3 ПК). Право складати акцизні накладні мають винятково особи, зареєстровані як платники паливного акцизу.

Реєструють акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п. 231.6 ПК).

Об’єктом оподаткування акцизом є перевищення реалізованого пального над придбаним, що підтверджується митними деклараціями, акцизними накладними та розрахунками коригування до них, зареєстрованими в ЄРАН (пп. 213.1.12 ПК).

Паливний акциз у запитаннях — відповідях Облік придбаного та реалізованого платником пального ведеться у СЕАРП.

Ми дуже коротко зупинилися на цих нормах ПК, аби полегшити сприйняття наведених далі відповідей на запитання.

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Визначаємося з реєстрацією

Чи має реєструватися платником акцизу підприємство, яке планує оптово торгувати оливами, антикорозійними рідинами, очищувачами та присадками промислового призначення, якщо імпортер під час розмитнення цих товарів сплачує акцизний податок?

Підприємству доведеться зареєструватися платником акцизу, якщо товари, що воно планує продавати, належать до пального.

Пальним вважають нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що їх використовують як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 ПК (пп. 14.1.141-1 ПК). Названий підпункт містить також перелік нафтопродуктів, скраплених газів та інших речовин, що їх використовують як компоненти моторних палив, які з метою оподаткування віднесені до пального і, відповідно, є підакцизними товарами. У цьому переліку також визначено коди УКТ ЗЕД.

Тож якщо оливи, очищувачі та інші товари потрапили до зазначеного переліку (їхній код згідно з УКТ ЗЕД відповідає наведеному у підпункті 215.3.4 ПК), підприємство, яке їх реалізує, підлягає обов’язковій реєстрації як платник акцизу.

Але якщо такі товари розміщено у споживчій тарі до 2 літрів (включно), реалізовувати їх можна без реєстрації, позаяк такі операції не вважають реалізацією пального (пп. 14.1.212 ПК). Саме такого висновку дійшли податківці (лист ДФС від 08.02.2017 № 3080/7/99-99-12-03-03-17).

Як обліковувати та оподатковувати простій автотранспорту

Паливний акциз у запитаннях — відповідях
Галина Морозовськаексперт з питань обліку та оподаткування, Київ
Облік простою автотранспороту безпосередньо залежить від того, чим він є для підприємства — штрафом чи платою за послуги. Облікова картина буде різною для податку на прибуток, ПДВ, податку на репатріацію… Тож з’ясуємо спершу суть простоїв, а тоді вже перейдемо до податкових наслідків.

Заправляємо орендоване авто

Чи має підприємство реєструватися платником акцизу, якщо воно заправляє пальним власні й орендовані авто на АЗС за смарт-картками?

Паливний акциз у запитаннях — відповідях Реалізація пального —

це будь-яка операція з передачі пального іншим особам

Поняття «реалізація пального», наведене у підпункті 14.1.212 ПК, трактують доволі широко. Так, реалізацією пального вважають будь-яку операцію з передачі пального іншим особам, у т. ч. шляхом заправки їхніх транспортних засобів. Про такий підхід свідчать листи ДФС від 13.09.2016 № 19921/6/99-99-15-03-03, від 07.07.2016 № 14784/6/99-99-15-03-03-15.

Із другого боку, на думку податківців, використання пального винятково для власних потреб не є реалізацією пального (лист ДФС від 20.07.2016 № 24565/7/99-99-15-03-03-17, від 10.08.2016 № 17343/6/99-99-12-03-03-15).

Тож аби уникнути реєстрації платником акцизу, підприємство має довести, що придбання пального для заправки орендованого транспортного засобу також є придбанням для власних потреб. Довести це допоможе документальне підтвердження того, що весь обсяг придбаного пального використало безпосередньо підприємство.

Додатковим аргументом на користь цього є положення статті 773 Цивільного кодексу України, згідно з яким переданий у найм об’єкт перебуває у користуванні наймача. Отже, суб’єкт господарювання, який придбаває пальне для заправки службового транспорту, в т. ч. орендованого, не реалізує пальне. Тому реєструватися платником акцизу йому не потрібно.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Паливний акциз у запитаннях — відповідях
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Заправляємо чужу техніку

Підприємство уклало договір про посівні роботи, за яким техніку виконавця забезпечуватиме пальним замовник. Чи правомірно це?

Умови договору про надання послуг можуть передбачати зобов’язання замовника забезпечувати пальним техніку виконавця. Законодавство цього не забороняє.

Однак така умова може мати негативні податкові наслідки для замовника. Адже операції з фізичного відпуску пального іншій особі, а саме забезпечення ним техніки виконавця, є операціями з реалізації пального (пп. 14.1.212 ПК). Відповідно, замовникові доведеться зареєструватися платником акцизу (пп. 212.3.4 ПК). Надалі він як платник акцизного податку з реалізації пального має складати акцизні накладні як на обсяги пального, переданого іншим особам, так і на використані у власній господарській діяльності. Такий висновок викладено у листі ДФС від 13.09.2016 № 19921/6/99-99-15-03-03 та від 21.09.2016 № 20547/6/99-99-12-03-03-15.

Паливний акциз у запитаннях — відповідях Смарт-картка на пальне

підтверджує право вимоги пального

Водночас обов’язку реєструватися платником акцизного податку не виникне, якщо передавати талони та смарт-картки на пальне іншій особі. Позаяк операції з отримання й передачі талонів і смарт-карток, у т. ч. без компенсації їх вартості, не є операціями з реалізації пального (пп. 14.1.212 ПК). Адже в цьому разі не відбувається фізичного отримання, відпуску і транспортування пального. Із цим погоджуються і податківці (лист ДФС від 01.09.2016 № 18911/6/99-99-12-03-03-15).

Визначаємо дату складання акцизних накладних

На яку дату має оформити акцизну накладну підприємство, яке уклало договір поставки пального на умовах попередньої оплати, якщо його відвантажуватимуть у декілька етапів?

Акцизну накладну платник складає під час кожної повної або часткової операції з реалізації пального у день її проведення (п. 231.3 ПК).

Під реалізацією пального розуміють будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, інших господарських та цивільно-правових договорів за плату або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження (пп. 14.1.212 ПК).

Тому в нашій ситуації акцизні накладні підприємство має складати на дату відвантаження пального, яку визначає відповідно до первинних документів незалежно від того, коли пальне оплачено, на нього перейшло право власності або його отримав покупець.

Реєструємо запізнілі акцизні накладні

Підприємство зареєстроване платником акцизу з 10.02.2017 і не складало акцизних накладних на пальне для власного споживання. Чи може воно скласти щомісячні зведені акцизні накладні на ці обсяги пального й уточнити відомості у поданих деклараціях акцизного податку?

На обсяги пального, що підприємство використало у власній господарській діяльності, не можна скласти щомісячних зведених акцизних накладних. Підприємству доведеться скласти й зареєструвати в ЄРАН окремі акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на день передачі пального працівникам (підрозділам) для використання у власній господарській діяльності.

Паливний акциз у запитаннях — відповідях 120 календарних днів

граничний строк, коли можна зареєструвати акцизну накладну в ЄРАН

Зареєструвати акцизну накладну в ЄРАН платник податку мусить протягом 15 календарних днів із дати її складання. За несвоєчасну реєстрацію акцизної накладної платнику податку залежно від строку затримки загрожує штраф у розмірі від 2 до 40% суми акцизного податку, зазначеного в акцизній накладній (п. 120-2.1 ПК). Тому радимо не зволікати. Надто, що зареєструвати в ЄРАН запізнілу акцизну накладну можна не пізніше 120-го календарного дня після дати, на яку платник податку мав скласти таку акцизну накладну. Як пояснюють податківці, після спливу цього строку платник податку втрачає право зареєструвати акцизну накладну (ЗІР, підкатегорія 116.13.03).

А от вносити зміни до поданих декларацій акцизного податку (далі — декларація) підприємству не доведеться. Позаяк обсяги спожитого пального слід відобразити у декларації за звітний (податковий) період, коли в ЄРАН зареєстровані акцизні накладні на пальне, використане для власних потреб.

Це пояснюється тим, що у графах 4-10 додатка 1-1 до декларації зазначають загальні обсяги пального, отриманого та реалізованого у звітному періоді, за даними митних декларацій, акцизних накладних/розрахунків коригування до них, що зареєстровані в ЄРАН у звітному місяці. Таку вимогу до заповнення цього додатка містить пункт 2 розділу V Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 14. Податківці підтверджують правильність такого заповнення додатка 1-1 до декларації (лист ДФС від 06.02.2017 № 2158/6/99-99-15-03-03-15).

Відомості про обсяги пального, відвантаженого для власного споживання, відображають у графі 8 додатка 1-1 до декларації.

Збільшення залишку пального в СЕАРП

Чи збільшиться в СЕАРП обсяг пального, якщо підприємство через необхідність уточнти відомості про товар змушене оформити на нього тимчасову митну декларацію?

Залишок пального в обліковій картці платника податку в СЕАРП автоматично збільшується на обсяги пального, ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок (п. 232.1 ПК).

Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення підакцизних товарів на митну територію України є дата подання митної декларації органу контролю для митного оформлення.

Паливний акциз у запитаннях — відповідях Залишок пального в СЕАРП

збільшується на обсяги імпортованого пального, з яких сплачено акцизний податок

У разі коли декларант не має точних відомостей про характеристики товарів, потрібних для заповнення митної декларації, він може подати на такі товари тимчасову митну декларацію. Головне, щоб наявні дані про товар давали змогу помістити їх у заявлений митний режим. Митні платежі, в т. ч. акцизний податок, декларант сплачує за даними такої декларації. Але не пізніше 45 днів із дати оформлення тимчасової митної декларації, аби завершити митне оформлення товарів, декларант має подати митну декларацію (ст. 260 Митного кодексу України).

Оскільки для оформлення товарів за тимчасовою митною декларацією платник податку сплатив акцизний податок з обсягу ввезеного на митну територію України пального, відомості про його сплату автоматично потрапляють до облікової картки платника в СЕАРП.

Платимо штрафи за діяльність без реєстрації

На які штрафи наражається підприємство, яке деякий час реалізовувало пальне без реєстрації платником акцизу? Після реєстрації платником підприємство склало та зареєструвало в ЄРАН акцизні накладні на пальне, відвантажене до реєстрації.

Якщо суб’єкт господарювання реалізовував пальне без реєстрації платником акцизу, на нього чекає накладення штрафу у розмірі 100% вартості пального, реалізованого до моменту його реєстрації платником акцизного податку (п. 117.3 ПК).

За порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН платникам акцизного податку також загрожує штраф. Його розмір становить від 2 до 50% суми акцизного податку з обсягів пального, зазначеного в акцизних накладних/розрахунках коригування, залежно від кількості днів прострочення їх реєстрації в ЄРАН (ст. 120-2 ПК).


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді