Кодекс законів про працю України (КЗпП) визначає, що у день звільнення працівника підприємство має виплатити всі належні йому суми.
До таких сум відноситься, зокрема, і заробітна плата, і компенсація за порушення строків її виплати, яка нараховується відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР та Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати, затвердженого постановою КМУ від 20.12.1997 № 1427.
Якщо компенсацію за затримку зарплати не виплатили
За КЗпП, у випадку невиплати компенсації звільненому працівнику підприємство має нарахувати йому середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Якщо виникає спір щодо належних працівникові сум, сума компенсації фіксується відповідно до статті 235 КЗпП на дату ухвалення рішення органом, який розглядає цей спір.
Розрахунок середнього заробітку при нарахуванні компенсації
Для розрахунку середнього заробітку згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100, враховується заробіток за останніх два календарних місяці.
До цієї суми входять:
- основна зарплата;
- доплати і надбавки;
- виробничі премії;
- винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років.
Такі виплати включаються в тому розмірі, у якому вони нараховувались. Тож суми відрахувань на податки не виключаються з розрахунку середнього заробітку.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"