Правомірність заявленого до відшкодування ПДВ

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 

ПРОБЛЕМА

Підприємство заявило до відшкодування суму ПДВ. При цьому Додаток 2 до рядка 22 декларації з ПДВ було заповнено сумарно одним рядком, включаючи оплату за попередні два місяці. А у графі 2 Додатка 2 зазначено лише один місяць. У зв’язку з цим під час перевірки правильності формування бюджетного відшкодування з ПДВ податківці зменшили суму відшкодування на суму оплати за місяць, який не вказано у графі 2. Чи правомірні дії перевіряючих?

РІШЕННЯ

Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, встановлено статтею 200 Податкового кодексу України (ПК).

Сума від’ємного значення з ПДВ, яка утворилася у звітному періоді (за відсутності податкового боргу), зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (п. 200.3 ПК).

Ця сума ПДВ відображається у рядку 20.2 податкової декларації з ПДВ звітного періоду. А в декларації наступного звітного періоду вона переноситься до рядків 21 та 22 декларації. Але, якщо в наступному звітному періоді виникло позитивне значення у рядку 18, то до рядка 22 потрапляє залишок за мінусом цього позитивного значення. Сума рядка 22 відповідає підсумку рядка 3 Додатку 2 до декларації. Форму декларації з ПДВ затверджено наказом МДЗ від 13.11.2013 № 678.

Важно

Для розшифровки рядка 22 декларації Додаток 2 заповнюється у розрізі звітних (податкових) періодів.

У цьому випадку Додаток 2 дійсно було заповнено з порушенням. Потрібно було розшифрувати суми ПДВ в розрізі відповідних місяців.

Слід також врахувати, що під час заявлення про повернення суми бюджетного відшкодування пунктами 200.7 та 200.8 ПК передбачено подання до податкового органу декларації з ПДВ, заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунку суми бюджетного відшкодування (Додаток 3 до декларації).

При цьому Додаток 3 враховує підсумкове значення графи 4 Додатку 2, а не в розрізі звітних періодів.

Бюджетному відшкодуванню підлягає частина від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України (п. 200.4 ПК).

Внимание

Враховуючи викладене, порушення заповнення Додатку 2 ще не дає підстав податковому органу у зменшенні заявленої до відшкодування суми ПДВ.

Якщо під час проведення камеральної перевірки виникли підстави, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, у такому випадку проводиться документальна позапланова виїзна перевірка платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування (п. 200.11 ПК).

У будь-якому разі рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені підприємством в адміністративному або судовому порядку (ст. 56 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді