Що робити із залишком недоамортизованої суми витрат на поточний ремонт автомобіля при його поверненні з оренди?
Згідно зі статтею 776 Цивільного кодексу України (ЦК) поточний ремонт речі, переданої в найм, робиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлене договором або Законом. Згідно зі статтею 801 ЦК наймач зобов'язаний підтримувати транспортний засіб в належному технічному стані й витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в т. ч. зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач.
Пунктом 146.19 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що у випадку якщо договір оперативної оренди/лізингу зобов’язує або дозволяє орендарю здійснювати ремонти/поліпшення об’єкта оперативної оренди/лізингу, частина вартості таких ремонтів/поліпшень у сумі, що перевищує віднесену на витрати (в межах 10-відсоткового ліміту) згідно з пунктом 146.12 ПК, амортизується орендарем як окремий об’єкт.
Пунктом 146.20 ПК встановлено, що при поверненні орендарем об’єкта оперативного лізингу/оренди орендодавцю внаслідок закінчення дії лізингового/орендного договору, такий орендар користується правилами, визначеними пунктом 146.16 ПК для заміни основних засобів. При цьому орендодавець не змінює вартість основних засобів, яка амортизується, або витрати на суму витрат, здійснених орендарем для поліпшення такого об'єкта.
Якщо через незалежні від платника податків обставини він вимушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок неминучості їх заміни, то платник податків у звітному періоді, в якому виникають такі обставини, збільшує витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації окремого об’єкта основних засобів.
Отже, повертаючи автомобіль, орендар повинен недоамортизовану в податковому обліку частину вартості поточного ремонту цього автомобіля віднести до витрат звітного періоду.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"