Ні тоталітаризму! або Декомунізація — нове завдання українського бізнесу

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Парламентарі на законодавчому рівні засудили комуністичний і нацистський тоталітарні режими в Україні та заборонили пропаганду їхньої символіки. Причому табу на символи «світлого минулого» не оминуло і юросіб

Новим головним болем для бізнесу став Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 № 317-VIII (далі — Закон № 317; див. с_), прозваний у народі законом про декомунізацію.

Та й справді, юридичні особи ще не оговталися від нещодавнього ажіотажу стосовно бенефіціарів, а тут на часі чергова епопея та візити до держреєстраторів. І здавалося б, так звана декомунізація аж ніяк не має зачіпати суб’єктів господарювання і їх діяльність. Ба ні, відлуння «серпа та молота» позначиться і на них. А саме: під декомунізацію підпадають юридичні особи, які використовують у назві або в своїх торгових брендах символи СРСР, гасла або зображення радянських лідерів тощо.

Законом № 317, який набрав чинності 21.05.2015, комуністичний тоталітарний режим 1917-1991 років в Україні і націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарний режим визнано злочинними. А тому, зокрема, юридичним особам заборонено:

- виготовляти, поширювати та публічно використовувати в Україні символіку комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, у т. ч. у вигляді сувенірної продукції;

- використовувати у своїх торгових знаках імена/псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади у компартії, вищих органах влади СРСР, УРСР, інших союзних або автономних радянських республік, та похідні від них назви, пов’язані із діяльністю компартії, встановленням радянської влади в Україні. Передбачено, що такі знаки не можуть одержати правову охорону та бути зареєстровані в нашій державі як знаки позначення;

- використовувати в своїй назві символіку комуністичного та/або нацистського тоталітарних режимів. Що включає відповідна символіка, детально наведено в пунктах 4 і 5 частини першої статті 1 Закону № 317.

І все б нічого, але пропаганда таких режимів та їхньої символіки юрособою та/або використання у назві цієї символіки є підставою не лише для відмови в державній реєстрації, але й узагалі для припинення діяльності юрособи. Окрім, звичайно, випадків, коли юрособами були вжиті заходи з усунення всіх невідповідностей щодо вимог Закону № 317, а неможливість держреєстрації змін обумовлена об’єктивними причинами.

ВРІЗ

Для юридичних осіб установлено перехідний період в один місяць із дня набрання чинності Законом № 317 (тобто до 21.06.2015) для приведення своїх установчих документів, найменування та/або символіки у відповідність до нових вимог. Причому законодавець звільнив від сплати адміністративного збору за проведення держреєстрації змін, які вносять до установчих документів. Але щонайменше на послуги нотаріуса під час завірення установчих та інших необхідних документів усе ж доведеться витратитися.

Власники ж знаків для товарів і послуг, які станом на 21.05.2015 і до сьогодні містять символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, протягом шести місяців із дня набрання чинності Законом № 317 (тобто до 21.11.2015) зобов’язані змінити такі знаки для товарів і послуг та привести їх у відповідність до нових антитоталітарних правил.

Зауважимо, що протягом півроку від ухвалення Закону № 317 всі назви міст, вулиць та інша топоніміка, пов’язана з комуністичним режимом та його ідеологами, мають бути перейменовані місцевими органами влади. Тож на значну частину діючих юросіб чекає перереєстрація не лише у зв’язку із власне перейменуванням, але й через зміну (перейменування) свого місцезнаходження. Процедура держреєстрації змін у такому разі також безкоштовна.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Закон № 317 забороняє державну реєстрацію друкованого ЗМІ, назва якого містить символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. У зв’язку з цим засновники друкованих ЗМІ, які на момент набрання чинності Законом № 317 здійснювали пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та/або використовували у назві символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, зобов’язані припинити здійснення такої пропаганди та/або здійснити перереєстрацію друкованого ЗМІ. Реєстраційний збір за таку перереєстрацію не стягуватиметься. У разі ж невиконання засновниками друкованих ЗМІ протягом трьох місяців з 21.05.2015 (до 21.08.2015) вимог Закону № 317, їх випуск підлягає припиненню у встановленому законом порядку. Але, знову ж таки, за винятком випадків, коли засновником вжиті відповідні заходи, однак провести перереєстрацію неможливо через об’єктивні причини.

Як і слід було очікувати, законодавець не обмежився самими заборонами і за виготовлення, поширення та публічне використання тоталітарної символіки ввів кримінальну відповідальність. І тут у зону потенційного ризику вже можуть потрапити й посадові особи, працівники підприємства.

Зокрема, зазначені правопорушення каратимуться обмеженням або позбавленням волі на строк до 5 років із можливою конфіскацією майна. Ті ж самі дії, вчинені повторно, або організованою групою пропагандистів, або з використанням ЗМІ, — позбавленням волі від 5 до 10 років також із можливою конфіскацією майна (ст. 436-1 Кримінального кодексу України).

ВРІЗ

Припинення юрособи за невиконання вимог Закону № 317 проводитимуть в судовому порядку за позовом Мін’юсту

 

 Що вважається пропагандою тоталітарних режимів, визначено в пункті 2 частини 1 статті 1 Закону № 317.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді