Із 18 березня чинний Порядок скасування штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив, не оскаржуючи податкового повідомлення-рішення, затверджений наказом Мінфіну від 10.02.2016 № 40 (далі — Порядок).
Порядок застосовується до платників, що мали минулорічний обсяг доходів та/або операцій менше ніж 20 млн. грн. і яким вперше протягом року податківці визначили суму податкового зобов’язання з одного й того самого податку чи збору. А також коли платник сплатив зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Водночас Порядок чітко не визначає штрафи, які можуть бути скасовані. Логічно припустити, що скасуванню підлягатиме штраф, передбачений пунктом 123.1 Податкового кодексу України (ПК). Розмір такої санкції становить 25% суми визначеного податкового зобов’язання.
Ключовою умовою Порядку є те, що на скасування санкцій може претендувати платник податків, який не збирається оскаржувати визначене податківцями податкове зобов’язання і сплатив суму такого зобов’язання.
Про свій намір скористатися правом на скасування штрафу платник письмово повідомляє контролюючий орган. Разом із таким повідомленням платник надає копії платіжних документів, згідно з якими він сплатив податкового зобов’язання.
Отже, штрафи платника податків у разі самостійної сплати ним податкового зобов’язання без оскарження податкового повідомлення-рішення скасовують винятково за умови відповідності такого платника критеріям, встановленим пунктом 35 підрозділу 10 розділу ХХ ПК, і лише в частині податків і зборів, справляння яких регулює ПК. Так, штрафи з ЄСВ не скасовуються.
Скасувати штраф не можна у разі повторного протягом року нарахування податкового зобов’язання з одного й того самого податку чи збору.
Рішення про скасування штрафів приймає керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом 10 календарних днів із дня сплати відповідного податкового зобов’язання. Крім цього, контролюючий орган зобов’язаний повідомити платника податків про прийняття рішення щодо скасування санкцій протягом п’яти днів із дня його прийняття.
Варто зауважити, що скасування штрафів не вважається підставою для відкликання податкового повідомлення-рішення. А в разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов’язання надалі не може бути оскаржене. Утім, у разі оскарження податкового повідомлення-рішення, яким визначено податкове зобов’язання, рішення про скасування штрафів буде відкликано.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"