ПРОБЛЕМА
Яким критеріям неприбуткової організації повинен відповідати статут садово-дачного кооперативу? Як оподатковувати членські внески та внески на формування спеціального фонду, якщо він буде прибутковою організацією?
РІШЕННЯ
Статтею 157 Податкового кодексу України (ПК) передбачено, що юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку, звільняються від оподаткування доходів, отриманих у вигляді разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів. Згідно з Положенням про реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженим наказом Мінфіну від 24.01.2013 № 37 таким юридичним особам присвоюється ознака неприбутковості «0011».
Неприбуткова організація повинна подати до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН, а також копії установчих документів. Податковий орган має право прийняти рішення про відмову або про внесення такої неприбуткової організації до Реєстру.
Для підтвердження статусу неприбуткової організації в установчих документах обов’язково слід зазначити, що садово-дачний кооператив створено на підставі Закону України «Про громадcькі об’єднання» від 22.03.2012 № 4572-VІ. Він є добровільним громадським об’єднанням, створеним з метою організації колективного саду й городництва, створення умов для культурного проведення вільного часу на земельних ділянках, а не з метою отримання прибутку. Крім того, кошти, отримані у вигляді членських внесків та внесків на формування спецфонду, спрямовуються для забезпечення поточної діяльності кооперативного об’єднання.
Якщо садово-дачний кооператив не зареєструють неприбутковою організацією, суми отриманих внесків доведеться оподатковувати податком на прибуток на загальних підставах як інші доходи (пп. 135.5.15 ПК). Слід зазначити, що членські внески неприбуткової організації, використані не за цільовим призначенням, також потрібно оподатковувати податком на прибуток.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"