Чи виникають податкові зобов’язання при списанні кредиторської заборгованості підприємством ― банкрутом

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Сільськогосподарське підприємство (Боржник) є платником ФСП, спецрежим з ПДВ та знаходиться в процедурі банкрутства. Згідно угод про припинення зобов’язань з кредиторами шляхом прощення (списання) боргів, підприємство ― боржник проводить списання кредиторської заборгованості. Кредитори є платниками податку на прибуток на загальній системі оподаткування. Які податкові зобов’язання виникнуть у Боржника при списанні таких заборгованостей? Чи залишиться він після цього платником ФСП? Які податкові зобов’язання можуть виникнути у кредитора?

Податкові наслідки списання заборгованості залежать від того, за яких умов була списана дана заборгованість.

Так, пунктом 1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що ПК не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (далі — Закон про відновлення платоспроможності).

Крім того, пункт 159.1.6 ПК свідчить про те, що якщо угода про прощення боргу є наслідком судової процедури підприємства, неспроможного виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами (далі — боржник) та була укладена згідно з вимогами Закону про відновлення платоспроможності (наприклад, є мировою угодою), то така операція не змінює податкові зобов’язання як у боржника, так і у кредитора.

В іншому разі, коли боржник списує кредиторську заборгованість, така кредиторська заборгованість в балансі вважається погашеною і відповідно товари (роботи, послуги, основні засоби), отримані платником податку від кредитора, але не оплачені, є безоплатно отриманими.

Отже, у боржника виникає дохід, однак враховуючи те, що боржник не є платником податку на прибуток (є платником ФСП), то і податкове зобов’язання з податку на прибуток у нього відсутнє. При цьому, враховуючи, що на підставі пункту 198.3 ПК за такими товарами (послугами) немає факту їх придбання, тож права на податковий кредит щодо таких товарів/послуг боржник — платник ПДВ не має.

Податкові зобов’язання з ПДВ у кредитора, які були нараховані за першою подією, датою списання заборгованості з балансу у кредитора не коригуються — стаття 192 ПК, яка регулює порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ не передбачає такого випадку.

Щодо перебування платника ФСП на спеціальному режимі. Платником ФСП може бути юридична особа — сільськогосподарський товаровиробник у разі виконання вимог статті 301 ПК, зокрема, щодо 75-відсоткового критерію части сільськогосподарського товаровиробництва.

Тож, якщо списання кредиторської заборгованості не вплине на загальні вимоги щодо перебування на ФСП, то він може залишатись платником ФСП.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді