Занижено податкове зобов’язання з ПДВ: виправляємо помилку

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Товари продано за ціною нижче собівартості, податкове зобов’язання нараховано з ціни продажу. Як у наступному місяці донарахувати податкове зобов’язання з цієї операції?

РІШЕННЯ

Пунктом 188.1 Податкового кодексу України (ПК) встановлено обов’язок визначати базу оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, якщо операції не відносяться до контрольованих. Тобто підприємство складає тільки одну податкову накладну за договірною вартістю. якщо ж операція відноситься до контрольованих, то підприємство складає дві податкові накладні: на договурну вартість та на суму перевищення звичайної ціни над договірною.

У податковій накладній, яку потрібно було скласти одночасно з накладною з продажу товару нижче собівартості, слід зробити позначку 01. Позначка робиться відповідно до пункту 10 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957). Таку податкову накладну покупцю не надають; продавець зберігає усі примірники таких податкових накладних у себе (п. 19 Порядку № 957).

Самостійно виявлену помилку можна виправити двома способами:

  • надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

  • відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку (п. 50.1 ПК). Але в такому випадку виправлення помилки можна провести тільки у поточній декларації з ПДВ.

Виправлення помилки у поточній декларації з ПДВ. Припустимо, що помилка виявлена у декларації за литопад. Підприємство може провести виправлення помилки у декларації з ПДВ за грудень. Уточнення податкової звітності за грудень не проводиться, оскільки помилку не можна виправити шляхом коригуванням раніше виписаної податкової накладної. У грудні потрібно виписати нову податкову накладну ПН01 і провести її у Реєстрі виписаних та отриманих податкових накладних за грудень.

Тоді до декларації за грудень підприємство подає уточнюючий розрахунок та робить відмітку в декларації про одночасне подання такого розрахунку. У самому уточнюючому розрахунку підприємство робить відмітку в спеціальному полі 01 «2 — абз. 5 п. 50.1 ст. 50 Кодексу»

У спеціальному полі 03 уточнюючого розрахунку «звітний (податковий) період, за який виправляються помилки» потрібно проставити місяць та рік за який проводять виправлення.

Якщо платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання такого розрахунку. Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість і форми звітності з ПДВ затверджені наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966.

Графи уточнюючого розрахунку слід заповнити так:

  • у графі 4 відображають відповідні показники декларації звітного періоду, якого стосуються виправлення (листопад);

  • у графі 5 відображають відповідні показники з урахуванням виправлення;

  • у графі 6 відображають суму помилки (абсолютне значення).

Оскільки виправлення проводиться у поточній декларації, в останньому рядку 26 уточнюючого розрахунку потрібно відобразити нараховані штрафні санкції у розмірі 5% від суми заниження податкового зобов’язання з ПДВ.

При виправленні помилки у рядку 1.1 уточнюючого розрахунку, потрібно подати також додаток 5 до декларації (Д5), що містить інформацію про збільшення податкового зобов’язання за грудень. Отже буде доцільно у додатку Д5 записати податкову накладну ПН01, виписану на суму перевищення звичайної ціни над ціною продажу на підставі бухгалтерської довідки. У ній потрібно дати пояснення, чому виписана ПН01 і якої накладної попереднього місяця вона стосується.

Крім того, ПН01 потрібно зареєструвати у Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних того місяця, коли буде проведене виправлення у звітності з ПДВ, тобто за грудень.

Порядок ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 958.

Таким чином, виправити помилку з нарахування податкових зобов’язань за попередній місяць, можна шляхом:

  • виписування уточнюючої ПН01 на суму перевищення звичайної ціни над ціною продажу у двох екземплярах;

  • реєстрації ПН01 у Реєстрі виписаних та отриманих податкових накладних у того місяця, коли буде проведене виправлення у звітності з ПДВ;

  • виправлення помилки у поточній декларації з донарахуванням штрафу в розмірі 5%;

  • заповнення додатку (Д5) до декларації за попередній місяць з уточненням податкової накладної, що була виписана на суму продажу.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді