ПРОБЛЕМА
Чи можна складати зведену податкову накладну при виплаті орендної плати за земельний пай фізичним особам в натуральній формі?
РІШЕННЯ
Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV істотними умовами договору оренди землі є:
об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Виплата орендної плати за земельні паї здійснюється, як правило, один раз на рік за підсумками роботи сільгосппідприємства, але можна передбачати й інший порядок (щомісяця, щокварталу).
При здійсненні розрахунків за оренду земельного паю у негрошовій формі в орендаря — платника ПДВ виникають податкові зобов’язання з ПДВ. У цьому разі при постачанні товарів/послуг у межах обміну іншим особам, не зареєстрованим платниками податку, база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості (п. 188.1 ПК).
Форма та Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129).
Пунктом 6 цього порядку визначено необхідність заповнювання граф «Вид цивільно-правового договору», «№» та «Дата укладання договору». Отже, у цих рядках підприємство повинно проставляти вид, номер та дату договору, відповідно до складених з фізичними особами договорів щодо оренди земельних ділянок.
Саме тому, що з кожною фізичною особою укладено окремий договір оренди землі, який містить індивідуальний номер договору та дату його складання, підприємство має складати окремі податкові накладні на операції, які здійснено з кожним кінцевим споживачем (пайовиком).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"