Як в декларації з ПДВ відобразити розрахунок коригування до податкової накладної

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

До якого рядка декларації з ПДВ вноситься розрахунок коригування до податкової накладної, отриманий від постачальника товарів?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 192.1 Податкового кодексу України(ПК) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Відповідно до підпункту 192.1.1 ПК якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований, як платник податку, на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Якщо ж внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то:

а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;

б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку (пп. 192.1.2 ПК).

Відповідно до пункту 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957), у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до статті 192 ПК постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі — розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 957 на підставі вказаного розрахунку отримувач товарів/послуг здійснює коригування податкового кредиту відповідно до статті 192 ПК (за умови дотримання положень законодавчих актів щодо віднесення сум до податкового кредиту) з обов’язковим відображенням зазначених коригувань у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (з від’ємним чи позитивним значенням).

Згідно з наказом Мінфіну «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966) продавець коригування податкових зобов’язань відображає в рядку 8 Декларації з ПДВ (рядок 8.1 (+ чи -) + рядок 8.1.1 (+ чи -) + рядок 8.1.2 (+ чи -) + рядок 8.2 (+ чи -) + рядок 8.3 (+ чи -)).

Покупець відображає коригування податкового кредиту в рядку 16 Декларації з ПДВ (сума значень рядків (16.1 (+ чи -) + 16.1.1 (+ чи -) + 16.1.5 (+ чи -) + 16.2 (+ чи -) + 16.3 (+ чи -) + 16.4 (+ чи -) + 16.5 + 16.6.1 + 16.7 (+ чи -)).

Згідно з підпунктом 9 пункту 3 розділу V Порядку № 966 у рядку 8.1 відображається збільшення або зменшення обсягів постачання та відповідно податкових зобов’язань за основною ставкою, що здійснюється відповідно до статті 192 ПК. У рядку 8.1.1 Декларації відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів постачання та податкових зобов’язань за ставкою 7%

У рядку 8.1.2 відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів постачання товарів/послуг, за якими не нараховувався податок на додану вартість.

При заповненні цих рядків обов’язковим є подання (Д1) (додаток 1), який заповнюється в розрізі контрагентів та розрахунків коригування до податкових накладних. У рядку 8.2 вказуються суми збільшення податкових зобов’язань, що виникають у зв’язку з нецільовим використанням товарів, увезених у пільговому режимі.

У рядку 8.3 відображається коригування податкових зобов'язань згідно із статтею 39 ПК.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 розділу V Порядку № 966коригування податкового кредиту відображається у рядку 16. У рядку 16.1 Декларації відображається коригування згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання податкового кредиту, який було включено у рядок 10.1.1.

У рядку 16.1.1 відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання податкового кредиту, який було включено у рядок 10.1.2.

У рядку 16.1.2 відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання податкового кредиту, який було включено у рядок 10.2.1.

У рядку 16.1.3 відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання податкового кредиту, який було включено у рядок 10.2.2.

У рядку 16.1.4 відображається збільшення або зменшення згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання товарів/послуг, за якими не нараховувався податок на додану вартість.

У рядку 16.1.5 Декларації відображається коригування згідно зі статтею 192 ПК обсягів придбання та податкового кредиту, який було включено у рядок 15.1 Декларації. Значення цього рядка враховується при коригуванні податкового кредиту після перерахування частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року операцій та перерахування частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роками, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію).

При цьому слід пам’ятати, що дані рядки заповнюються лише за умови подання Додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість» до Декларації з ПДВ.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді