Складання податкових накладних при експорті товарів

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

На яку дату комітентом та комісіонером при експорті товарів у межах договорів комісії складаються податкові накладні?

РІШЕННЯ

Комісіонер складає податкову накладну на суму комісійної винагороди на дату її отримання від комітента або на дату оформлення документа, який засвідчує факт надання послуг комітенту.

Комітент у свою чергу складає податкову накладну на експортовані комісіонером товари на дату оформлення митної декларації, яка засвідчує факт перетину кордону.

Підпунктом 195.1.1 Податкового кодексу України (ПК) визначено, зокрема, що операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджено митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.

Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (п. 187.1 ПК).

У разі якщо платник податку експортує товари за межі митної території України, отримані від іншого платника податку на умовах комісії, консигнації, доручення або інших видів договорів, які не передбачають переходу права власності на такі товари від іншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного відшкодування має інший платник податку.

При цьому комісійна винагорода, отримана платником податку — експортером від іншого платника податку, включається до бази оподаткування за ставкою, визначеною підпунктом «а» пункту 193.1 ПК, та не включається до митної вартості товарів, які експортуються (п. 200.16 ПК).

Податкова накладна складається в електронному вигляді у день виникнення податкових зобов’язань продавця та підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 201.1 ПК).

Отже, підсумовуючи, зазначимо, що комісіонер складає податкову накладну на суму комісійної винагороди на дату її отримання від комітента або на дату оформлення документа, що засвідчує факт надання послуг комітенту залежно від події, що сталася раніше.

Комітент же складає податкову накладну на експортовані комісіонером товари на дату оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетину кордону і теж реєструє її в Єдиному реєстрі податкових накладних.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді