ПРОБЛЕМА
Підприємство — платник єдиного податку IV групи, вид діяльності дозволяє вирощувати овочі. Насіння придбано як товар, а потім використано для вирощування овочів. Як відобразити таку операцію у декларації з ПДВ?
РІШЕННЯ
Сільськогосподарські підприємства, які застосовують спеціальний режим оподаткування ПДВ, мають відповідати вимогам, встановленим у статті 209 Податкового кодексу України (ПК).
Визначальним для встановлення права сільгосппідприємством застосовувати спецрежим оподаткування ПДВ є дотримання критерію щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів/послуг, яка має становити не менше 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 209.6 ПК).
З метою застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ діяльність у сфері сільського господарства включає виробництво продукції рослинництва, зокрема, вирощування овочів, а також їх обробка, переробка та/або консервація (пп. «а» пп. 209.15.2 ПК).
До виробничих факторів, за рахунок яких формується податковий кредит, відносять товари/послуги, які придбаває сільськогосподарське підприємство для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, а також основні фонди, які придбавають (споруджують) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції (пп. «а» пп. 209.15.1 ПК).
Платники ПДВ, які згідно зі статтею 209 ПК застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, крім декларації з ПДВ з позначкою «0110», подають податкову декларацію з позначкою «0121». До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму (п. 5 розд. ІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу МФУ від 23.01.2015 № 13)).
Товари, які придбаває сільськогосподарське підприємство для використання у виробництві сільськогосподарської продукції, відображаються у розділі II «Податковий кредит» декларації «0121».
У разі якщо такі товари сільськогосподарське підприємство використовує частково для виготовлення сільськогосподарських товарів, а частково для інших товарів, то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється, виходячи з питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів у загальній вартості усіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.
Указаний розподіл відбувається у тому періоді, у якому здійснювалось відповідне виготовлення та/або придбання, а розподілені суми включаються до значень рядків 10, 12, 13 декларацій «0110» та «0121» відповідно.
Тобто у разі придбання насіння для вирощування овочів сума ПДВ має відображатись у розділі II «Податковий кредит» спеціальної декларації «0121».
Однак у такому випадку насіння було придбано як товар та відображено у розділі II «Податковий кредит» загальної декларації «0110».
Оскільки напрям використання товару було змінено, сільгосппідприємство має провести коригування податкового кредиту, а саме:
у рядку 16.2 декларації «0110» зі знаком «–»;
у рядку 16.2 декларації «0121» зі знаком «+».
Операції з постачання сільськогосподарським підприємством вироблених сільськогосподарських товарів (у цьому випадку — вирощених з насіння овочів) на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної вказуються у рядку 1.1 розділу І «Податкові зобов’язання» декларації «0121».
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"