ПРОБЛЕМА
Якщо платник єдиного податку отримає за продаж продукції вексель і продасть його дешевше номінальної вартості, з якої суми слід сплатити єдиний податок?
РІШЕННЯ
Відповідно до пункту 291.6 Податкового кодексу України (ПК) платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
У разі порушення цієї норми до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, застосовується:
підприємцями — ставка податку 15%;
юридичними особами — подвійна ставка податку (тобто для 4 групи — 6 або 10%, для 6 групи — 10 або 14% відповідно).
Крім того, у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж грошовий, він повинен перейти на загальну систему оподаткування з 1 числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 ПК), та відобразити такі доходи у податковій звітності з єдиного податку (пп. 296.5.5 ПК).
В даному випадку буде 2 види доходу, які підлягають оподаткуванню єдиним податком:
дохід від продажу товарів (робіт, послуг), за які розрахувалися векселем;
дохід від продажу векселя (під час перевірки податківцями).
У першому випадку дохід оподатковується за подвійною ставкою, і це тягне за собою перехід на загальну систему оподаткування.
У другому випадку доходом буде не номінальна вартість векселя, а сума, за яку його продано (вексель виступає в ролі товару) і оподатковуватися він буде єдиним податком за «звичайною» ставкою.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"