Державна реєстрація та взяття на облік у контролюючих органах (далі — КО) проводиться для всіх фізичних і юридичних осіб (платників податків), які здійснюють свою діяльність на території України (ст. 63 Податкового кодексу України).
У випадку зміни постійного місця прописки чи місцезнаходження платника проводиться перереєстрація, в результаті якої змінюється адміністративно-територіальний район та прикріплений до нього КО, який бере на обік платника податків. При зміні податкової адреси платника податків він проходить процедуру зняття з обліку на попередньому КО і взяття на облік у новому.
Причиною зняття з обліку платників у попередньому КО та взяття на облік у новому є надання відомостей до одного з КО, які засвідчують відповідну державну реєстрацію даних змін державними органами реєстрації.
Взяття на облік і зняття з обліку платника податків при зміні КО регулюється розділом X Порядку обліку платників податків і зборів, що затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588, у редакції наказу Мінфіну від 22.04.2014 № 462 (далі — Порядок).
Заява про взяття на облік
У випадку, коли здійснюється державна реєстрація підприємців та підприємств, які згідно із законом мають специфічні особливості державної реєстрації, подається заява про взяття на облік у КО на новому місці прописки або місцезнаходженні протягом десяти днів після дня реєстрації за зміною місця прописки чи місцезнаходження.
У строк 20 днів після подання платником заяви про зміну його місця прописки чи місцезнаходження (перереєстрація) попередній КО в електронному форматі пересилає новому КО повідомлення за формою № 11-ОПП. Новий КО виконує взяття на обік платника податків у строк два робочих дні після отримання такого повідомлення.
У випадку невзяття на облік новим КО після закінчення строку в один місяць від дня отримання необхідних заяв та документів про зміну місця прописки чи місцезнаходження платника — взяття на облік платника виконується автоматично в день закінчення цього строку.
Перехід на облік до нового КО
Згідно з частиною 8 статті 45 Бюджетного кодексу України при зміні місцезнаходження юридичних осіб — платників податків сплата податків і зборів при перереєстрації виконується у попередній КО до завершення бюджетного періоду.
Суб’єкти господарювання (платники податків) до завершення поточного року перебувають на обліку в КО попереднього місцезнаходження із засвідченням того, що вони є платниками податків до кінця поточного року, а в новому КО — з настанням наступного року.
У попередній КО платник податків зобов’язаний сплачувати всі податки та збори, що відповідно до чинного законодавства повинні сплачуватись на території відповідного адміністративно-територіального району. Також платник має подавати податкові декларації та виконувати всі свої зобов’язання відповідно до законодавства. Своєю чергою, КО проводить адміністрування податків і зборів платника.
Попередній КО після зняття з обліку платника податків передає всі необхідні документи стосовно адміністрування податків і зборів до нового КО платника по закінченню бюджетного періоду відповідних платників податків або строком у два робочих дні після зняття з обліку в інших ситуаціях.
Ці норми не застосовуються до таких платників:
• юридичні особі, що не є суб’єктами господарювання;
• відокремлені частини юридичної особи;
• підприємці, стосовно яких проведена державна реєстрація підприємців і які займаються незалежною професійною діяльністю.
Такі платники податків сплачують податки та збори до КО за новим місцем прописки чи місцезнаходженням після взяття на облік у такий КО.
Сплата ЄСВ після перереєстрації
Відповідно до Порядку формування та надання страхувальниками звітів, пов’язаних із сумами коштів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, у випадку, коли здійснюється перереєстрація страхувальника, звітність за цей період подається у КО за новим місцем взяття на облік.
Простіше кажучи, при зміні юридичною особою свого місцезнаходження під час поточного бюджетного року, що пов’язана зі зміною адміністративного району, ЄСВ, а також звіти про суми коштів нарахованого єдиного внеску дані суб’єкти господарювання сплачують та подають до КО за новим місцем взяття на облік.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"