Декретна відпустка

Дізнаємось, які передбачені строки декретної відпустки й декретні виплати

Декретна відпустка: тривалість

Згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV виплата по декретній відпустці здійснюється за всі дні тривалості такої відпустки, а саме:

• для жінок, які відносяться до 1, 2, 3 категорій осіб постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, — до пологів 90 днів і 90 днів після пологів (180 календарних днів);

• для жінок, у яких важкі пологи чи багатоплідна вагітність, — 70 днів до пологів та 70 днів після пологів (140 календарних днів);

• для всіх інших випадків — 70 днів до пологів та 56 днів після пологів (126 календарних днів).

Декретна відпустка: оплата

На виплати по декретній відпустці також має право застрахована особа, яка всиновлює дитину в період перших двох місяців життя дитини. Ці кошти виплачуються за термін часу від дня, коли дитину всиновили і до закінчення строку, який в законі вважається днями після пологів у звичайної породіллі. Тобто в такі самі строки, які зазначені вище. 

Алгоритм нарахування декретних ви знайдете у публікації «Обчислення та нарахування допомоги по вагітності та пологах 2016»

Законодавство передбачає деякі особливості нарахування оплати декретної відпустки.

Якщо вагітна жінка тимчасово втратила працездатність у зв’язку з хворобою і саме в цей період настає декретна відпустка, то лікарняний листок з першої причини закривається і видається новий із зазначенням нової причини непрацездатності. Потім кожен лікарняний листок оплачується згідно з законом.

Також виплати будуть нараховані з дня виникнення права на декретну відпустку в період:

• простою (якщо таке явище виникло не з вини робітника);

• щорічної відпустки, при якій не зберігається заробітна плата;

• додаткової відпустки для навчання або творчої діяльності.

На виплати по декретній відпустці не впливає той факт, що мати перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.

Варто зазначити, що нарахування по декретній відпустці встановлюється у розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу. При цьому сума допомоги не може бути меншою ніж мінімальна заробітна плата на день настання відпустки та не може бути більшою ніж максимальний місячний дохід, який заробляла працівниця за час своєї роботи.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді