Кампанія декларування доходів громадян у повному розпалі. Хтось робить це добровільно, дехто — примусово. Аби уникнути помилок під час складання декларації, доцільно ще раз приділити увагу порядку її заповнення. Тим паче, що маємо нову форму звіту.
Гость, терміново потрібна відповідь?
Хто подає декларацію про майновий стан і доходи
До осіб, які зобов’язані за підсумками року подати декларацію про майновий стан і доходи (далі — Декларація), належать фізособи:
які отримали протягом звітного року:
- іноземні доходи (п. 170.11 Податкового кодексу України; ПК);
- нецільову благодійну допомогу (пп. 170.7.3 ПК);
- доходи від операцій з продажу (обміну) нерухомого майна (п. 172.5 ПК);
- доходи, що не підлягали оподаткуванню при їх виплаті (пп. 168.1.3 ПК);
- доходи від особи, яка не є податковим агентом (пп. 168.2.1 ПК);
резиденти, котрі виїжджають за кордон на постійне місце проживання (п. 179.3 ПК);
підприємці (п. 177.5 ПК);
самозайняті особи (п. 178.4 ПК);
іноземці, які отримали статус резидента України (пп. 170.10.4 ПК).
Навіть якщо ви не потрапили до переліку зобов’язаних задекларувати свої доходи, ніхто не забороняє зробити це добровільно. А виникнути таке бажання може через намір скористатись правом на податкову знижку (п. 176.1, пп. 166.1.2 ПК) або повернути надміру сплачені протягом звітного року ПДФО та військовий збір (п. 176.1, 172.6 ПК).
Граничні терміни подання
У загальному порядку Декларацію подають до 1 травня року, наступного за звітним (пп. 49.18.4 ПК). Це стосується громадян і самозайнятих осіб.
Увага: позаяк останній день подання звіту припадає на 30 квітня — вихідний день, то він переноситься на наступний за вихідним або святковим робочий день — 3 травня. Водночас радимо не відкладати справи на останній день і подати звіт заздалегідь
Фізособи, які виїжджають на постійне місце проживання за кордон, мають подати Декларацію протягом 60 календарних днів, що передують від’їзду (п. 179.3 ПК).
Добровільно подати Декларацію з метою отримання податкової знижки потрібно до 31 грудня (включно) року, наступного за звітним (пп. 166.1.2 ПК).
Нагадаємо, що фізособи — підприємці (крім тих, хто знаходиться на спрощеній системі) мали подати майнову декларацію до 09.02. 2017.
Куди та як звітуємо
Декларацію слід подати до органу контролю за своєю податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними (п. 3 розд. I Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859; далі — Інструкція № 859).
Якщо фізособу знято з реєстрації за однією адресою, але ще не зареєстровано за іншою, її не звільнено від обов’язку подання Декларації. Звітують у такому випадку до податкового органу за попередньою податковою адресою платника (категорія 103.2, ЗІР).
Подати Декларацію можна:
- особисто (або уповноваженою на це особою);
- поштою (з повідомленням про вручення та описом вкладення);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі (п. 4 Інструкції № 859).
Увага: надіслати поштою Декларацію потрібно не пізніше ніж за 5 днів до спливу граничного строку подання. В електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, у якому спливає такий граничний строк (пп. 49.5 ПК)
Декларанту надано право самостійно обирати зручний для нього спосіб подання Декларації.
Як заповнити Декларацію...
Читайте продовження статті
Гость, терміново потрібна відповідь?
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"