У відповідь на зміни у Податковому Кодексі України (ПК) щодо оподаткування акцизним податком Мінфін розробив нову форму податкової декларації акцизного податку. Форма декларації акцизного податку, порядок її заповнення та подання затвердив наказ МФУ від 23.01.2015 № 14 (далі — Наказ № 14).
Наказ № 14 набрав чинності з дати його офіційного опублікування — 30.01.2015.
Згідно із пунктом 46.6 ПК нові форми податкових декларацій застосовують починаючи із податкового періоду, наступного за періодом їх офіційного оприлюднення.
Отже, починаючи з 01.03.2015 (за звітний період ― лютий 2015 року), платники акцизного податку подають податкову декларацію за формою, затвердженою Наказом № 14.
За січень 2015 року декларацію з акцизного податку подається за старою формою, затвердженою наказом ДПА від 24.12.2010 № 1030.
Виняток із цього правила становлять платники акцизного податку, зазначені у підпунктах 212.1.11–212.1.14 ПК, які вже за січень 2015 мають право подати звітність з акцизного податку за формою, затвердженою Наказом № 14.
Чи потрібно подавати декларацію акцизного податку з роздрібного продажу, якщо не проводили діяльність, що підлягає оподаткуванню акцизним податком?
Згідно із пунктом 49.2 ПК платник податків зобов’язаний подавати податкову декларацію за кожний звітний період, у якому виникають об’єкти оподаткування.
Однак згідно із пунктом 4 розділу ІІІ Наказу № 14 платники акцизного податку, діяльність яких ліцензується, мають подавати декларацію з акцизного податку за кожен звітний період незалежно від того, чи провадив такий платник господарську діяльність у цьому періоді.
Отже, за відсутності оподатковуваних акцизним податком операцій суб’єкти господарювання, що мають ліцензії, зобов’язані подавати декларацію з акцизного податку. Тобто інші платники акцизного податку, які здійснюють неліцензійну діяльність (наприклад підприємства, що нараховують акцизний податок виключно з роздрібного продажу підакцизних товарів), можуть не подавати декларації з акцизного податку за податкові періоди, у яких не було реалізації підакцизних товарів.
Скільки декларацій потрібно подавати у разі, якщо у платника акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів є кілька пунктів продажу у різних адміністративно-територіальних одиницях?
Пункт 2 розділу ІІІ Наказу № 14 передбачає подання декларації акцизного податку у контролюючі органи за місцем реєстрації платника податку. Водночас згідно з підпунктом 212.3.1-1 ПК реєстрація платників акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів здійснюється у контролюючих органах за місцезнаходженням пункту продажу підакцизних товарів.
Платник акцизного податку, який має кілька пунктів продажу у різних адміністративно-територіальних одиницях відповідно до КОАТУУ, зобов’язаний зареєструватися та звітувати в контролюючі органи тих адміністративно-територіальних одиниць, де розташовані пункти продажу підакцизних товарів.
Які штрафні санкції застосовуються у разі неподання декларації з акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за січень 2015 року?
За загальним правилом, установленим у пункті 120.1 ПК, у разі неподання або несвоєчасного подання декларації накладається штраф у розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Однак, як уже зазначали, платники акцизного податку, визначені у підпунктах 212.1.11–212.1.14 ПК, уже за січень 2015 року звітують за новою формою декларації. До таких платників віднесено й тих платників, які здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів. А позаяк перший граничний термін подання декларації з акцизного податку за формою, затвердженою Наказом № 14, — 20.03.2015, до цієї дати немає підстав для встановлення відповідальності за неподання декларації платниками, які здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів.
Аналогічне роз’яснення надала ДФС у своєму листі від 23.02.2015 № 6036/7/99-99-19-03-03-17 (див. с.___).
Тобто у разі ненадання декларації з акцизного податку за січень 2015 року за новою формою до 20.03.2015 до суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює продаж підакцизних товарів, штраф не застосовуватимуть.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"