Акцизний податок у фіскальних чеках: коли обов’язково

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Новий акцизний податок із роздрібного продажу підакцизних товарів ускладнив бухгалтерам і без того непростий облік. З’ясуємо, чи потрібно відображати такий податок у фіскальних чеках
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також порядок проведення розрахунків із покупцями визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).
Розглянемо детальніше, які ж обов’язкові реквізити має містити касовий чек та чи зазначається у ньому окремо сума акцизного податку, а також решту нагальних запитань.

- Чи потрібно у фіскальних чеках відображати окремо суму акцизного податку?

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані застосовувати РРО (п. 3 ст. 3 Закону № 265).
Згідно із пунктом 1 статті 3 Закону № 265 розрахункові операції проводяться через РРО на повну суму. Враховуючи, що акцизний податок є непрямим, покупець сплачує його у вартості товару. Тому у касовому чеку мають відображати загальну вартість реалізованих підакцизних товарів, включаючи акцизний податок.

Відповісти на це запитання допоможе Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПА від 01.12.2000 № 614 (далі — Положення № 614).

У пункті 3.2 Положення № 614 прописані обов’язкові реквізити касового чека, а саме:

  • назва та адреса господарської одиниці;
  • індивідуальний податковий номер платника ПДВ (для платників ПДВ) та код ЄДРПОУ або ідентифікаційний код ДРФО (для неплатників ПДВ);
  • кількість, вартість та найменування придбаного товару (отриманої послуги);
  • літерне позначення ставки ПДВ, ставка ПДВ, загальна сума ПДВ;
  • позначення форми оплати;
  • загальна вартість придбаних товарів;
  • фіскальний номер РРО;
  • порядковий номер касового чеку;
  • дата та час розрахунку.

Як бачимо, акцизний податок не віднесено до обов’язкових реквізитів касового чека.

Однак ДФС має іншу думку, яку викладено у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР, підкатегорія 109.10). Фіскальна служба вважає, що акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів має відображатися у фіскальному чеку як окрема податкова група.

Водночас механізму розрахунку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, у таких РРО дозволяється використовувати для обліку акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів алгоритм, який забезпечує нарахування суми 5% збору, розробленого виробником (постачальником) цих моделей РРО. Відповідне роз’яснення надала ДФС у своєму листі від 31.01.2015 № 1848/6/99-99-22-07-03-15 (далі — Лист № 1848).

- Хто перевіряє відображення акцизного податку у касових чеках?

Контроль за додержанням вимог у сфері застосування РРО згідно зі статтею 15 Закону № 265 здійснюють органи доходів і зборів.

Крім цього, контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції) здійснюється контролюючими органами згідно із пунктом 224 Податкового кодексу України (ПК). А до контролюючих органів пунктом 41.1 ПК віднесено органи доходів і зборів.

Отже, відображення у касовому чеку акцизного податку можуть контролювати різні підрозділи органів доходів і зборів — ті, що здійснюють нагляд у сфері застосування РРО, та ті, що контролюють нарахування та сплату акцизного податку.

Яка відповідальність передбачена за відсутність інформації про нарахований акцизний податок у касовому чеку?

Зважаючи на роз’яснення фіскальних органів у Листі № 1848, зрозуміло, що акцизний податок має відображатись у фіскальному чеку як обов’язковий реквізит.

Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Положення № 614 у разі відсутності хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим. Але законодавство встановлює відповідальність у вигляді фінансових санкцій за нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.

Тож у тому, чи вважати відсутнім роздрукований документ, якщо у ньому не зазначено один з обов’язкових реквізитів, попри різну позицію судів, ВСУ (постанова ВСУ від 05.12.2011, справа № 21-242а11) все ж таки став на бік платника податків. Він установив, що недолік реквізиту розрахункового документа не прирівнюється у Положенні № 614 до відсутності розрахункового документа. Тож і застосування фінансових санкцій у цьому разі не можна визнати законним та обґрунтованим.

Але наголосимо, що з приводу відповідальності за відсутність у фіскальному чеку суми акцизного податку ДФС допоки не надала офіційного роз’яснення.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді