Підприємство вправі само вирішувати, як обліковувати новий комп’ютер: у розрізі запчастин чи одним цілим.
Якщо підприємство має намір використовувати такий основний засіб як єдине ціле і встановило, що строк корисного використання складових цього основного засобу не відрізняється, то його доцільно обліковувати як єдиний об’єкт. Якщо ж строки корисного використання складових комп’ютера різні, їх можна враховувати як окремі об’єкти.
Звернімося до трактування поняття об’єкта основних засобів у пункті 4 П(С)БО 7 «Основні засоби». Тож об’єкт основних засобів — це:
- закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
- конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс — певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
- інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством/установою.
Беручи до уваги наведене визначення та пункти 7, 8 П(С)БО 7, висновуємо, що всі придбані компоненти, з яких складатиметься комп’ютер, можна враховувати як єдине ціле. Однак ключовим тут залишається міркування суб’єкта господарювання щодо «закінченості пристрою» і «конструктивної відокремленості предмета».
Водночас якщо один об’єкт основних засобів складається із частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об’єкт основних засобів (п. 4 П(С)БО 7).
Тож слід врахувати, чи планує підприємство використовувати придбаний об’єкт як єдине ціле. Скажімо, чи не передбачається підключити системний блок до іншого, вже наявного монітора, а новий монітор до іншого системного блока тощо.
Тому підприємство самостійно класифікує придбані активи (як об’єкт основних засобів, МНМА, а можливо, деякі складові як запаси), враховуючи те, чи будуть вони використовуватися як єдине ціле. Якщо так, то варто визначити, чи відрізняються терміни корисного використання окремих частин придбаного комп’ютера.
Порядок дій у програмі «1С:Бухгалтерія 7.7»
Якщо всі придбані комплектуючі будуть відображатися в обліку окремо, то запитання, як це відобразити в «1С:Бухгалтерія 7.7», не виникатиме. Ми розглянемо варіанти, коли придбані комплектуючі надалі обліковуватимуться як єдиний об’єкт основних засобів.
Крок 1. Відображаємо надходження комп’ютера від продавця.
Заходимо в меню «Документы → Приход → Приходная накладная» і заповнюємо документ. Зазначаємо контрагента, місце зберігання придбаних комплектуючих, що саме оприбутковуємо. У нашому випадку це «ОС, НМА, др. необрот. мат. активы». У реквізиті «Вид торговли» зазначаємо спосіб розрахунку з контрагентом (Рис.1).
Рис. 1. Надходження комплектуючих комп’ютера
На черзі — заповнення табличної частини документа. У ній зазначаємо придбані комплектуючі, їх кількість. Заповнення колонки «ТМЦ» відбувається з довідника «Инвестиции» (Рис. 2). Кожна деталь вноситься до довідника окремо, для неї зазначаємо назву, рахунок обліку, одиницю виміру та ціну без ПДВ.
Рис. 2. Заповнення довідника «Инвестиции»
Після того, як табличну частину документа заповнено, його можна проводити. Тож в обліку будуть сформовані проведення:
Д-т 1522 — К-т 631
Д-т 6415 — К-т 631.
Крок. 2. Реєстрація податкової накладної.
Після того, як переконались у наявності зареєстрованої податкової накладної, у програмі треба буде провести документ «Запись книги приобретения» (Рис. 3). Цей документ можна ввести на основі раніше проведеного документа «Приходная накладная».
Рис. 3. Реєстрація податкової накладної.
Крок 3. Введення основного засобу в експлуатацію.
Цю операцію оформлюють документом «Ввод в эксплуатацию» (меню «Документы → Необоротные активы и МБП → Ввод в эксплуатацию»). У документі спочатку зазначаємо інформацію про основні засоби (де вони зберігаються і те, що цим документом оформлюють саме їх введення в експлуатацію). Далі — де зберігатимуться основні засоби (Рис. 4).
Заповнити табличну частину документа можна за допомогою кнопки «Заполнить», варіант «По остаткам». У результаті інформацію про усі складові комп’ютера буде занесено до документа.
Колонка «Необоротный актив» заповнюється з довідника «Необоротные активы», де потрібно створити запис про новий об’єкт основних засобів (Рис 5).
Рис. 4. Введення основних засобів в експлуатацію.
На Рис. 5 наведено приклад заповнення довідника «Необоротные активы». Цей довідник — трирівневий. На першому рівні нематеріальні активи поділяються за видами. На другому — основні засоби та нематеріальні активи поділяються на виробничі і невиробничі. Для того щоб ввести новий елемент у довідник, потрібно розкрити відповідну групу і натиснути клавішу «Insert». З’явиться картка елемента.
Рис. 5. Картка основного засобу у довіднику «Необоротные активы».
Після заповнення документа проводимо його. В обліку будуть сформовані проведення, відображені на Рис. 6. На цьому введення основного засобу в експлуатацію завершено.
Рис. 6. Проведення, сформовані документом «Ввод в эксплуатацию»
Якщо до збирання комплектуючих долучали сторонню організацію, то витрати на збирання комп’ютера відображаються за допомогою документа «Услуги сторонних организаций». А далі ці витрати увійдуть до первісної вартості основного засобу після проведення документа «Ввод в эксплуатацию».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"