Одним із видів забезпечень, який створюють для відшкодування майбутніх операційних витрат, є забезпечення виплат відпусток працівникам (п. 13 П(С)БО 11 «Зобов’язання»). Рішення щодо формування такого забезпечення на підприємстві зазначають у наказі про облікову політику (п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 635).
Крім того, обгрунтованість та правильність нарахування таких забезпечень є одним із завдань інвентаризації. Залишок забезпечення на виплату відпусток та інших нарахувань і утримань, що на них припадають, перевіряють станом на кінець звітного року за розрахунком, який базується на кількості днів невикористаної працівниками підприємства щорічної відпустки та середньоденній оплаті праці працівників (пп. 8.1, 8.2 розд. ІІІ Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879).
У бухгалтерському обліку створення таких забезпечень відображають проведенням: дебет рахунків 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут» з кредитом субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток». Вибір конкретного витратного рахунку залежить від того, до якого підрозділу належать працівники.
Відповідно, потреба створення забезпечення виплат відпусток зумовлена дотриманням принципу обачності бухгалтерського обліку. Адже формування такого забезпечення дає можливість, зокрема, уникнути заниження оцінки витрат.
Категоричною щодо обов’язку створення забезпечення виплат відпусток є й норма пункту 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам»: виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді.
Однак попри таку імперативність бухгалтерських норм, відповідальність за відсутність сформованого забезпечення виплат відпусток доволі лояльна ― від 136 грн. до 255 грн. для посадових осіб підприємства за першого порушення порядку ведення бухгалтерського обліку та від 170 грн. до 340 грн. ― за наступних порушень протягом року. І найголовніше ― така санкція загрожує дише тим підприємствам, які підлягають державному фінансовому контролю (ст. 164-2, 234-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Виправлення помилок поточного року
Якщо підприємство не створювало забезпечення виплат відпусток через відсутність такого рішення в наказі про облікову політику, то насамперед потрібно внести зміни до такого наказу.
Після цього підприємство типовим проведенням, залежно від того, до якого підрозділу належать працівники, може нарахувати забезпечення виплат відпусток за поточний рік. Сам розрахунок величини таких забезпечень варто навести в бухгалтерській довідці.
Виправлення минулорічних помилок
У минулих роках створення забезпечення виплат відпусток мусило збільшувати витрати підприємства, а тому мало вплинути й на нерозподілений прибуток (непокритий збиток). Відповідно, такі минулорічні помилки виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року (п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»).
Виправлення помилково не нарахованої суми забезпечення відображають проведенням: дебет рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» з кредитом субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток». Таке виправлення відображають знову-таки в бухгалтерській довідці.
Вріз
Вважаємо, що таке виправлення минулорічних помилок можна провести навіть у тому випадку, якщо у минулорічному наказі про облікову політику не було зазначено рішення про створення забезпечення виплат відпусток. Адже формування такого забезпечення зумовлено дотриманням правил бухгалтерського обліку та покращує якість фінансової звітності підприємства. Тому після внесення відповідних змін до наказу про облікову політику, на нашу думку, можна провести й коригування минулорічних помилок, пов’язаних з ненарахуванням забезпечень виплат відпусток.
На завершення додамо, що забезпечення на оплату відпусток ― умовно розрахований показник. Тому така величина не завжди покриває суму відпускних та інших нарахувань і утримань, що на них припадають. Відповідно, може виникнути потреба включити непокриту забезпеченнями суму до складу витрат.
Вріз
Важливо
Минулорічні помилки виправляють
шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"