Юрособу припиняють у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України; ЦК).
Правонаступники бувають лише в разі реорганізації у будь-який спосіб, і до них переходять майно, права та обов’язки реорганізованих юросіб. Після спливу строку для пред’явлення вимог кредиторами і задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юрособи складає передавальний акт (злиття, приєднання чи перетворення) або розподільчий баланс (поділ).
Ці документи мають містити, зокрема, положення про правонаступництво щодо всіх зобов’язань юрособи, яка припиняється, всіх її кредиторів і боржників, включаючи зобов’язання, що їх сторони оспорюють (ст. 107 ЦК). Вебінари для бухгалтерів 2025
Загальні положення
Юрособу вважають припиненою із дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) запису про її припинення (ч. 2 ст. 104 ЦК). Тож моментом переходу прав до правонаступника юрособи слід вважати дату внесення відповідного запису до ЄДР. І тут усе залежить від того, як саме припиняється держпідприємство.
Порядок припинення визначено у статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).
У разі злиття юросіб реєструють: новоутворену юрособу, припинення юросіб у результаті злиття. Злиття вважають завершеним із дати цієї держреєстрації.
Перетворення юросіб супроводжують держреєстрацією: припинення юрособи, новоутвореної юрособи у результаті перетворення. Перетворення вважають завершеним із дати цієї держреєстрації.
За поділу юрособи реєструють: новоутворені юрособи, припинення юрособи у результаті поділу. Поділ вважають завершеним із дати такої держреєстрації.
Приєднання юросіб супроводжує держреєстрація: припинення юросіб у результаті приєднання, змін до відомостей у ЄДР щодо правонаступництва юрособи, до якої приєднуються.
Приєднання вважають завершеним із дати цієї держреєстраці.
До ЄДР заносять дані про відокремлені підрозділи юрособи. Зокрема, про перехід відокремленого підрозділу юрособи, яка припиняється шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення, до юрособи-правонаступника (п. 20 ч. 2 ст. 9 Закону № 755).
З огляду на це держпідприємство, що припиняється, має закрити філію або філія переходить до правонаступника.
Саме тоді інформація щодо припинення держпідприємства до ЄДР та його правонаступника буде повною.
Переплата податків і зборів — від припиненого платника до правонаступника
Чи перейде надміру сплачена сума податків і зборів від припиненого платника до правонаступника, визначаєПодатковий кодекс України (ПК).
Так, суми надміру сплачених грошових зобов’язань платника податків, що реорганізується, підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов’язань або податкового боргу за іншими податками (п. 98.8 ПК). Якщо сума таких грошових зобов’язань або невідшкодованих податків і зборів платника перевищує суму грошових зобов’язань або податкового боргу з інших податків, суму перевищення перераховують у розпорядження його правонаступників (п. 98.9 ПК).
Безпосередній механізм зарахування суми переплати платника податків, що припиняється, на користь його правонаступника визначений у пункті 4 розділу ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.2016 № 422.
Зокрема, якщо унаслідок припинення юрособи шляхом реорганізації частина її зобов’язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковують складові суми переплат, до інтегрованих карток платника юросіб-правонаступників переносять відповідні облікові показники, дотримуючись хронології їх виникнення, на підставі одного із документів: рішення про узгодження плану реорганізації платника податків, передавального акта, розподільчого балансу.
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Передавальний акт і розподільчий баланс затверджують учасники юрособи або орган, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"