Підприємство виготовляє промислові ваги. Через брак коштів у покупців підприємство хоче дати їм можливість відстрочити плату за придбані товари. Яким договором це оформити? Які облікові наслідки для підприємства це спричинить? Чи може підприємство передавати промислові ваги у лізинг з правом їх викупу покупцем?
Для створення можливості відстрочення платежів за придбані промислові ваги покупцем підприємство може оформити таку операцію, як:
- товарний кредит;
- лізинг з правом викупу такого майна.
Товарний кредит
Оформлення товарного кредиту підприємством є найпростішим варіантом відстрочення платежів покупцем за придбаний товар.
Продаж товару на умовах товарного кредиту здійснюють на підставі договору купівлі-продажу (ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК). Суть товарного кредиту якраз і полягає в продажі товару з відстроченням або розстроченням платежів покупця. У такому договорі потрібно, зокрема, обумовити суми та терміни платежів, порядок розрахунків між контрагентами (ст. 695 ЦК). Також у ньому можна передбачити сплату покупцем процентів за користування товарним кредитом.
Право власності на товар покупцеві за зазначеним договором відбувається в момент передачі товару продавцем, якщо інше не вказано в договорі (ст. 334, ст. 697 ЦК).
Облік та оподаткування товарного кредиту
Нагадаємо, що з 01.01.2015 об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають за правилами бухгалтерського обліку з врахуванням різниць відповідно до розділу ІІІ Податкового кодексу України (ПК). А застосування різниць є обов’язковим для тих підприємств, річний оподатковуваний дохід яких перевищує 20 млн. грн. Інші підприємства мають право повідомити контролюючий орган про незастосування різниць.
У бухгалтерському обліку дохід від реалізації товару визнають, зокрема, за обов’язкової умови передання ризиків та вигод, пов’язаних з правом власності на товар (п. 8 П(С)БО 15 «Дохід»). Одночасно з визнанням доходів можна буде визнати й витрати, які формують собівартість реалізованих товарів (п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»).
Постачання товару на умовах товарного кредиту є об’єктом оподаткування ПДВ (п. 185.1 ПК). А податкові зобов’язання визнають за загальними правилами. Тобто, за першою подією, яка настає на одну з таких дат:
- відвантаження товару;
- зарахування коштів від покупця.
Якщо за умовами договору товарного кредиту передбачено сплату (нарахування) відсотків, то датою збільшення податкових зобов’язань з ПДВ у частині таких відсотків є дата їх нарахування згідно з договором (п. 187.3 ПК).
Далі наведемо приклад.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"