Заробітну плату своїм працівникам роботодавець має виплачувати регулярно в робочі дні в строки, визначені у колективному договорі. Причому не рідше ніж двічі на місяць та з інтервалом не більш як 16 календарних днів. Якщо день виплати зарплати припадає на вихідний, святковий або неробочий день, виплатіть її напередодні.
Ці вимоги стосуються всіх роботодавців: як юридичних осіб, так і фізичних осіб — підприємців.
Своєчасність і обсяги виплати зарплати працівникам не можна ставити у залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.
Якщо затримуєте виплату зарплати на один і більше календарних місяців, працівникам потрібно нарахувати й виплатити компенсацію втрати частини зарплати (ст. 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР; далі — Закон № 108).
Як розрахувати компенсацію за затримку виплати зарплати
За загальним правилом, компенсацію розраховують за формулою:
Компенсація за затримку зарплати = (Заборгованість із зарплати × Приріст індексу споживчих цін у %) ÷
÷ 100.
Індекс споживчих цін обчислюють шляхом множення щомісячних індексів споживчих цін, які публікує Держстат, за період невиплати зарплати. Індекс споживчих цін у місяці, за який виплачують зарплату, до розрахунку не включають.
Припустимо, що підприємство затримало працівникам зарплату за вересень 2016 року і виплатило її у липні 2017-го. Сума загальної заборгованості — 100 000 грн. Розмір компенсації за всіма працівниками становить 14 000 грн (100 000 грн × 14% ÷ 100).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"