Чи надавати податківцям калькуляційні документи на підтвердження витрат

Підприємство виробляє обладнання. Додатково надає послуги з його монтажу та налаштування. Відвантажує обладнання за видатковими накладними та актами на роботи. Фіксованої ціни на товари немає. Чи мають право податківці під час перевірки запросити калькуляцію продукції?

Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) встановлює підприємство (п. 11 П(С)БО 16 «Витрати»). Для бухобліку їх можна прописати в наказі про облікову політику підприємства. Це не обов’язково мають бути калькуляційні відомості (картки, розрахунки тощо).

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Щоб під час перевірки обгрунтувати правильність відображення витрат в обліку, підприємство має підтвердити їх первинними документами. Калькуляційна документація за своїм призначенням не відповідає ознакам первинного документа, адже не фіксує будь-яку господарську операцію, розпорядження або дозвіл на проведення господарської операції (лист Мінфіну від 15.02.2013 № 31-08410-07/23-357/246). Водночас радимо, щоб облікова політика містила перелік і склад статей калькулювання. Це потрібно, щоб дотримати норми п. 11 П(С)БО 16.

Отже, щоб обгрунтувати понесені витрати під час перевірки, достатньо пред’явити:

Раніше ДФС вимагала від підприємства під час перевірки пред’явити саме калькуляцію собівартості (лист ДПС від 29.03.2013 № 1870/А/22-2314). Нині наведене роз’яснення не актуальне, а нові роз’яснення контролерів не підтверджують таку позицію.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Чи надавати податківцям калькуляційні документи на підтвердження витрат
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Безплатний вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді