Як заповнити Податковий розрахунок, якщо виплатили зарплату наперед: зразки

Експерт на зразках пояснить як заповнити Податковий розрахунок з ПДФО та ЄСВ за І квартал, якщо у березні зарплату виплатили наперед за квітень.

Не виплатили зарплату через війну: чим це загрожує

Перш за все варто з’ясувати статус виплат. Ті, які проводили з січня по березень —це зарплата, бо нараховували її на підставі табелів обліку робочого часу і провели нарахування в бухгалтерському обліку.

А от нараховані наперед виплати за квітень вважаємо зарплатним авансом, бо в обліку нарахувати і відобразити зарплату за квітень можна тільки наприкінці квітня на підставі табеля обліку робочого часу та інших документів, що підтверджують факт і обсяги роботи, що виконали працівники.

Це підтверджує і стаття 1 Закону про оплату праці. У ній вказано, що зарплата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець за трудовим договором виплачує працівникові за виконану ним роботу. Тобто виплата набуває статусу зарплати, лише коли роботу вже виконали.

Тому виплата у березні за квітень фактично має статус зарплатного авансу. Вона ще не відображена в обліку як нарахована.

Як заповнити Додаток 1 до Податкового розрахунку за І квартал 2022 року, якщо виплатили зарплату наперед

Відомості щодо ЄСВ формують на підставі бухгалтерських та інших документів, згідно з якими роботодавець нараховує виплати або які підтверджують нарахування виплат, на які нараховують ЄСВ (п. 6 розд. ІІ Порядку № 4). Тобто у Додатку 1 до Податкового розрахунку відображають саме нараховані суми зарплати і ЄСВ. Адже така і назва Додатка 1 — «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам».

Тому зарплату, яку нарахували за січень — березень 2022 року, потрібно відобразити у Додатку 1 за відповідний місяць. Натомість виплату авансу за квітень не відображайте у Додатку 1 Податкового розрахунку за І квартал, оскільки нараховуватимете її лише у квітні. Відповідно, зарплату, яку нарахуєте за квітень, відобразите у звітності за ІІ квартал 2022-го.

Як заповнити Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку за І квартал 2022 року, якщо виплатили зарплату наперед

Додаток 4ДФ заповнюють за іншими правилами. У ньому зазначають у графах:

  • 3а «Сума нарахованого доходу» — суму нарахованого доходу;
  • 3 «Сума виплаченого доходу» — суму доходу, що фактично виплатили;
  • 4а «Сума нарахованого податку» — суму ПДФО, що утримали з доходу, нарахованого за звітний період;
  • 4 «Сума перерахованого податку» — суму ПДФО, яку фактично сплатили (п. 4 розд. IV Порядку № 4).

Аналогічно до граф 4а та 4 заповнюють графи 5а та 5 — стосовно військового збору.

Отже, у Додатку 4ДФ за січень і лютий потрібно зазначити зарплату, яку нарахували і виплатили за ці місяці. Відповідно, й утримані з неї та сплачені суми ПДФО і військового збору.

У Додатку 4ДФ за березень зазначте у графах:

  • 3а — суму зарплати, яку нарахували березень;
  • 3 — суми зарплати, яку виплатили за березень, та квітневого авансу;
  • 4а та 5а — суму ПДФО та військового збору, що утримали з нарахованої зарплати за березень;
  • 4 та 5 — суму ПДФО та військового збору, що фактично сплатили, в т. ч. з авансу за квітень.

Як заповнити Податковий розрахунок, якщо виплатили зарплату наперед: зразки

Зразок заповнення Додатка 1 до Податкового розрахунку за І квартал 2022 року

Як заповнити Податковий розрахунок, якщо виплатили зарплату наперед: зразки

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ЗАПОВНЕННЯ ⤵️

Зразок заповнення Додатка 4ДФ до Податкового розрахунку за І квартал 2022 року

Як заповнити Податковий розрахунок, якщо виплатили зарплату наперед: зразки

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ЗАПОВНЕННЯ ⤵️

Чи можна виплачувати зарплату наперед

За звичайних умов виплату зарплати наперед вважають порушенням строків її виплати. Виняток — виплата авансу у встановлені строки. Адже виплачувати працівникові заробітну плату законодавство зобов’язує регулярно в робочі дні не рідше ніж двічі на місяць (ч. 1 ст. 115 КЗпП). Мусите ще й дотримувати двох умов:

  • проміжок часу між виплатами не має перевищувати 16 к. дн.;
  • виплачувати не пізніше ніж 7 к. дн. після закінчення періоду, за який платите зарплату.

Відповідальність підприємства за порушення строків виплати зарплати — одна мінзарплата за кожне таке порушення (абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Тому, якщо виплатите працівникові наперед усю суму зарплати або лише її частину, не дотримуючи встановлених на підприємстві строків, можете наразитися на штраф.

Проте, якщо доведете, що таке порушення сталося внаслідок ведення бойових дій, не відповідатимете за порушення строків щодо оплати праці (ч. 3 ст. 10 Закону № 2136).

Тому, щоб убезпечитися від закидів перевіряльників, подбайте принаймні про те, щоб працівники написали заяви про виплату зарплати наперед через бойові дії.


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді