ПРОБЛЕМА
Підприємство прострочило кредит. Чи мало воно право у 2014 році включати до податкових витрат відсотки та курсові різниці за таким кредитом після терміну погашення згідно з кредитною угодою? Вебінари для бухгалтерів 2025
РІШЕННЯ
Ситуація стосується минулорічних операцій, тому користуємося нормами Податкового кодексу України (ПК) станом на 31.12.2014.
Почнемо з курсових різниць. Відповідно до підпункту 153.1.3 ПК курсові різниці, пов’язані із заборгованістю визначаються за правилами бухгалтерського обліку. Прострочення періоду сплати кредиту не змінює факту наявності у підприємства заборгованості, пов’язаної з таким кредитом, якщо не порушено терміну позовної давності.
Нагадаємо, що позовна давність ― це строк, у межах якого кредитор може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. А загальна позовна давність становить 3 роки (ст. 256, 257 Цивільного кодексу України).
При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.
Тому підприємство у 2014 році у податковому обліку мало враховувати курсові різниці за простроченим кредитом, за яким не було порушено терміну позовної давності, у загальному порядку.
Щодо відсотків за простроченим кредитом, як ми зрозуміли, йдеться про штрафи, неустойки та пеню, які зобов’язане сплатити підприємство кредитору. Згідно з підпунктом 139.1.11 ПК ці суми заборонено включати до складу податкових витрат.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"