ПРОБЛЕМА
Коли потрібно проводити коригування податкового зобов’язання з ПДВ — у місяці повернення товару постачальнику чи у місяці повернення коштів за товар покупцю?
РІШЕННЯ
Пунктом 192.1 Податкового кодексу України (ПК) визначено випадки перерахунку ПДВ при поверненні товарів або суми попередньої оплати товарів/послуг.
Якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь постачальника, то він зменшує суму податкових зобов’язань. При цьому він надсилає отримувачу розрахунок коригування ПДВ. На підставі такого розрахунку отримувач — платник ПДВ зменшує суму податкового кредиту на дату проведення коригування.
Якщо ж внаслідок перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь постачальника, то він збільшує суму податкових зобов’язань і надсилає отримувачу розрахунок коригування ПДВ. Отримувач — платник ПДВ на підставі розрахунку збільшує суму податкового кредиту.
Зверніть увагу, що результат перерахунку податкових зобов’язань постачальника і податкового кредиту отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період (п. 192.3 ПК).
Отже, суми податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника та отримувача одночасно підлягають відповідному коригуванню у місяці, на який припадає дата отримання такого розрахунку покупцем.
Виключенням є ситуація, коли отримувач товарів та послуг не зареєстрований платником ПДВ. Це передбачено абзацом другим пункту 192.2 ПК.
Так, у разі повернення постачальнику — платнику ПДВ товарів, які були поставлені неплатнику ПДВ, коригування податкових зобов’язань може бути проведене лише при обов’язковому одночасному виконанні двох умов: повернення товарів та надання повної грошової компенсації їх вартості.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"