Внимание
Реєстрація податкових накладних
Усі податкові накладні, у т. ч. й ті, які залишаються у постачальника (тобто складені під час постачання товарів/послуг неплатникам ПДВ, під час постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою, під час умовного постачання, у разі перевищення бази оподаткування продажної ціни, під час отримання послуг від нерезидента тощо), підлягають реєстрації в ЄРПН.
Реєстрація в ЄРПН здійснюється так: на електронну форму податкової накладної накладаються два електронні цифрові підписи (ЕЦП). Перший — ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера) або ЕЦП керівника, другий — ЕЦП, який є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). При цьому другий ЕЦП, як зазначено в пункті 5 Порядку ведення ЄРПН, накладається за наявності печатки. Пов’язано це з тим, що на сьогодні печатка не є обов’язковою для оформлення документів. Отже, якщо підприємство (чи фізособа-СПД) провадить свою госпдіяльність без печатки, то у нього може і не бути ЕЦП, який є аналогом відбитка печатки. Також слід нагадати, що у формі податкової накладної, затвердженій наказом Мінфіну України від 22.09.2014 № 9572, немає реквізиту «М. П». (місце для печатки).
У редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129. (Прим. ред.)
Коригування кількісних і вартісних показників
Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників (додаток 2 до податкової накладної), так само як і податкова накладна, підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. Відповідальним за складання розрахунку коригування завжди є постачальник товарів/послуг (у разі імпорту послуг — одержувач послуг), але в ЄРПН його зареєструє:
сам постачальник, якщо передбачається збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних і вартісних показників у результаті не змінює суми компенсації;
покупець, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг на користь їх постачальника.
Для реєстрації розрахунку коригування покупцем товарів/послуг постачальник після його складання в електронній формі накладає свої ЕЦП (підпис і аналог печатки (за наявності)) і надсилає його покупцеві. Отримавши цей розрахунок, покупець реєструє його в ЄРПН, для чого накладає свої ЕЦП в порядку, передбаченому для постачальника.
Проте реєстрація розрахунку коригування в ЄРПН покупцем здійснюється лише у випадках, коли розрахунок коригування складається до податкової накладної, яка раніше була видана покупцеві, зареєстрованому платником ПДВ. Якщо ж розрахунок коригування складається до податкової накладної, яка не підлягала видачі покупцеві, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН безпосередньо постачальником. При цьому не важливо, як постачальник коригує податкові зобов’язання: збільшує їх чи зменшує.
Коригування старої податкової накладної
Незалежно від того, в який бік коригуються податкові зобов’язання, розрахунок коригування до податкової накладної, складеної постачальником до 01.02.2015 (і відомості з якої не вносилися в ЄРПН через те, що сума ПДВ в накладній була меншою ніж 10 тис. грн.), зареєструвати в ЄРПН зобов’язаний буде сам постачальник товарів/послуг. Але для того щоб зареєструвати такий розрахунок коригування, він повинен буде спочатку зареєструвати стару податкову накладну, а потім протягом доби зареєструвати розрахунок коригування до неї (п. 4 Порядку ведення ЄРПН).
Варто звернути увагу на деяку невідповідність вимог Порядку ведення ЄРПН вимогам іншого — Порядку заповнення податкової накладної3. Згідно з пунктом 22 Порядку заповнення податкової накладної розрахунки коригування, які складаються до всіх (!) податкових накладних, складених до 01.02.2015, підлягають реєстрації в ЄРПН винятково постачальником. Тобто постачальник сам зобов’язаний реєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до податкової накладної, яка до 01.02.2015:
вже була зареєстрована в ЄРПН;
не була зареєстрована у зв’язку з незначною сумою податку (до 10 тис. грн.).
Затверджений наказом МФУ від 22.09.2014 № 957, у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129, з урахуванням змін, внесених пунктом 4 наказу МФУ від 23.01.2015 № 13 (Прим. ред.).
І це логічно, тому що розрахунки коригування до накладних, складених до 01.02.2015, не впливають на суму податку, розраховану за спеціальною формулою, визначеною пунктом 200-1.3 ПК.
Цей висновок підтверджує і пункт 19 Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою КМУ від 16.09.2014 № 569: податкові накладні, складені до 1 січня 2015 року4, і розрахунки коригування до них підлягають реєстрації в Реєстрі в строки, визначені пунктом 201.10 ПК, але не враховуються при обчисленні суми податку, зазначеної в пункті 9 цього Порядку5.
Спочатку планувалося, що система електронного адміністрування запрацює з 1 січня 2015 року, але згодом цю дату було змінено на 1 лютого 2015 року. (Прим. авт.).
У пункті 9 Порядку електронного адміністрування ПДВ продубльовано формулу з п. 200-1.3 ПК. (Прим. ред.)
Покупці — уже неплатники ПДВ
На жаль, у порядку ведення ЄРПН немає чітких вказівок з приводу того, як реєструвати розрахунки коригування до тих податкових накладних, які були складені в минулих звітних періодах і були видані покупцям — платникам ПДВ, які на момент складання розрахунку коригування накладних вже не є платниками ПДВ. Відповідно, такі покупці не можуть зареєструвати розрахунок коригування в ЄРПН. Водночас якщо розрахунок коригування не буде зареєстрований в ЄРПН, то постачальник не зможе зменшити свої раніше нараховані податкові зобов’язання, наприклад, у зв’язку з поверненням товарів. Залишається сподіватися, що ДФСУ з цією ситуацією впорається і не перешкоджатиме реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН постачальником.
Перехідний період
Період з 01.02.2015 до 01.07.2015 є перехідним періодом. Упродовж п’яти місяців реєстрація в ЄРПН податкових накладних і розрахунків коригування до них здійснюватиметься без обмеження сумою податку, розрахованою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 ПК. Починаючи з 01.07.2015 усі платники ПДВ матимуть право зареєструвати свої податкові накладні та/або розрахунки коригування до них в ЄРПН тільки в межах суми податку, розрахованої за цією формулою.
консультант з податкового обліку, Київ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"