Складаючи коригування до податкової накладної (ПН), насамперед, необхідно пам’ятати, що порядок коригування та вичерпний перелік випадків, при яких виникає необхідність коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту, наведено у статті 192 Податкового кодексу України (ПК).
Податкова накладна, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), що виписана із вищевказаними помилками (відсутність обов’язкового реквізиту, зазначеного в пп. «і» п. 201.1 ПК) не підлягала коригуванню у зв’язку з відсутністю підстав для цього, у відповідності з нормами статті 192 ПК.
На жаль, механізм видалення помилково виписаних ПН та розрахунків коригувань з ЄРПН відсутній. У разі припущення в ПН будь-яких помилок, зокрема, «технічного» характеру, при складанні та реєстрації в ЄРПН можна скласти нову, вірну податкову накладну та зареєструвати її. При цьому треба встигнути це зробити у встановлений Податковим кодексом України строк — 15 календарних днів, наступних за днем складання ПН.
Тому, такі випадки призведуть до наявності розбіжностей, що не можуть бути виправлені. І є тільки один спосіб — зареєструвати в ЄРПН у встановлені строки ще одну ПН (вже вірну) та одночасно подати в податкові органи лист, в якому проінформувати про можливість наявності розбіжностей у відповідному податковому періоді та вказати причину такої розбіжності.
Звертаємо увагу, що можуть виникнути технічні помилки при здійсненні повторної реєстрації ПН в ЄРПН. У цьому разі можна отримати негативну відповідь про неможливість реєстрації ПН у зв’язку з наявністю подібної ПН у ЄРПН.
У будь-якому випадку підприємство повинно повідомити контрагента про факт наявності реєстрації в ЄРПН помилкової ПН, з метою недопущення позбавлення останнього податкового кредиту, шляхом подання останнім скарги у відповідності з нормами пункту 201.10 ПК.
Щодо виправлення помилки у розрахунку коригувань. Право на податковий кредит надає ПН, складена у відповідності з вимогами статті 201 ПК, з урахуванням її обов’язкової реєстрації при наявності певних обов’язкових на це вимог, передбачених ПК.
Розрахунок коригування — це документ, який змінює певні показники ПН. Тому, при реєстрації невірного розрахунку коригування, ПН зареєстрована раніше змінилась з урахуванням показників, що були вказані у розрахунку коригування. Якщо вже час на реєстрацію вірної ПН в ЄРПН вичерпаний та все ж таки підприємство вирішило виправити помилку шляхом подання розрахунку коригування, що виявився теж помилковий, то можна подати ще один розрахунок коригування, яким виправити помилку.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"