ПРОБЛЕМА
Фізособа-єдиноподатник 3-ї групи отримує від юрособи доходи у вигляді роялті за надання у користування торгової марки. У відповідності до законодавства роялті не є доходом фізособи-єдиноподатника. Чи є юрособа, яка виплачує єдиноподатнику такі доходи, податковим агентом? Якщо так, то у якому розмірі треба утримувати ПДФО?
РІШЕННЯ
Застосування спрощеної системи оподаткування, у тому числі порядок визначення доходів фізособи–єдиноподатника та їх оподаткування, регулюється главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу України (ПК), згідно з якою до доходу фізособи-єдиноподатника не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді роялті (п. 292.1 ПК).
Отже, отриманий фізособою-єдиноподатником дохід у вигляді роялті оподатковується за загальними правилами, встановленими ПК для фізичних осіб.
Оподаткування роялті, отриманих фізичними особами, регулюється статтею 170.3 ПК, згідно з якою роялті оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування дивідендів, за ставками, визначеними пунктом 167.1. ПК (15%, 17% в залежності від розміру отриманого протягом календарного місяця доходу).
Згідно із підпунктом 170.5.2 ПК будь-який резидент, який нараховує дивіденди (роялті), включаючи того, що сплачує податок на прибуток у спосіб, відмінний від загального (є суб’єктом спрощеної системи оподаткування), або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів (роялті).
Отже, при виплаті доходу у вигляді роялті фізособі-єдиноподатнику юридична особа, як податковий агент, зобов’язана утримати ПДФО із сум таких виплачених доходів за ставкою у розмірі 15 та/або 17%.
Також сума такого доходу відображається податковим агентом у податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «103».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"