ПРОБЛЕМА
Які особливості відображення операції з комісійної торгівлі у податковому обліку?
РІШЕННЯ
Згідно з підпунктом 14.1.202 Податкового кодексу України (ПК) передача товарів від комітента до комісіонера у межах договорів комісії не вважається продажем. Отже, вартість такого товару не включається ані до доходу, ані до собівартості реалізованих товарів комісіонера. Доходом комісіонера є сума комісійної винагороди без ПДВ (п. 135.4.1 ПК), нарахована (отримана) за послуги з продажу товару. Датою збільшення доходу при цьому є дата отримання комісійної винагороди (п. 137.16 ПК).
При нарахуванні ПДВ за операціями комісійної торгівлі вживаними товарами, придбаними в осіб — неплатників ПДВ (у т. ч. й у фізосіб), базою оподаткування є комісійна винагорода (п. 189.3 ПК). Датою збільшення податкових зобов’язань є дата першої з подій: або дата оприбуткування коштів у касі за проданий товар, або дата оформлення акта прийому-передачі результатів наданих послуг.
При комісійній торгівлі новими товарами базою оподаткування ПДВ є вартість постачання таких товарів (п. 189.4 ПК). Для визначення дати збільшення податкових зобов’язань і податкового кредиту також діє правило першої події.
Сплачуючи комітентові-фізособі дохід від продажу речей, зданих на комісію, комісіонер виступає податковим агентом і повинен утримати ПДФО за ставками 15% та/або 17% в залежності від розміру виплаченого доходу (п. 167.1 ПК), і перерахувати до бюджету цей податок у день виплати доходу комітентові.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"