Податкові наслідки у разі переведення боргу

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 

ПРОБЛЕМА

Одним із заходів відновлення платоспроможності боржника відповідно до плану санації є переведення боргу на інвестора. Які податкові наслідки такої операції у кожної зі сторін?

РІШЕННЯ

Переведення боргу регулюється статтями 520–524 Цивільного кодексу України. Боржник у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Наслідками переведення боргу є вибуття первинного боржника із зобов’язання, вступ до зобов’язання нового боржника та збереження у повному обсязі змісту зобов’язання при зміні його суб’єктного складу.

Важно

При цьому слід пам’ятати, що Податковим кодексом України (ПК) забороняється сплата податкового боргу іншою особою (ст. 87 ПК).

В інших випадках переведення боргу на іншу особу є можливим за умови укладення відповідного договору (угоди).

Переведення боргу в обліку первинного боржника

У податковому обліку первинного боржника переведення боргу до нового боржника (інвестора) прирівнюється до операції зі списання коштів на оплату товарів (робіт, послуг), але не призводить до формування податкових витрат. Адже витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються податковими витратами того звітного періоду, в якому визнано податкові доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг (п. 138.4 ПК).

Вплив умов переведення боргу на облік обох сторін

Новий боржник (інвестор) по відношенню до первинного боржника виступає вторинним кредитором. Відображення в обліку інвестора операцій з отримання та погашення боргу залежить від умов переведення боргу.

відступлення права вимоги

Операції з відступлення права вимоги регулюються пунктом 153.5 ПК. Зауважимо, що дана норма застосовується у разі проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов’язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

У такому разі в податковому обліку інвестора відображається лише прибуток, який дорівнює різниці між отриманим доходом від виконання вимоги боржником та витратами на придбання права вимоги зобов’язань боржника.

Тобто право вимоги згідно з пунктом 153.5 ПК є предметом купівлі-продажу.

фінансова допомога

Якщо ж інвестор погашає заборгованість боржника перед кредиторами з метою відновлення платоспроможності боржника, то такі дії з боку інвестора з метою оподаткування розглядатимуться як фінансова допомога.

При цьому, якщо інвестор не вимагатиме від боржника повернення йому коштів, внесених ним на рахунки кредиторів у якості погашення заборгованості, така сума неповерненої кредиторської заборгованості вважатиметься безповоротною фінансовою допомогою. У податковому обліку інвестора змін не відбудеться. А ось у первинного боржника виникнуть податкові доходи на суму погашеної інвестором кредиторської заборгованості (пп. 135.5.4 ПК).

Внимание

Якщо інвестор погашатиме заборгованість за первинного боржника за умови повернення цієї суми, тоді у податковому обліку така операція розглядатиметься вже як поворотна фінансова допомога.

Оподаткування такого виду допомоги у первинного боржника залежатиме від статусу її надавача (пп. 135.5.5 ПК). Зокрема, якщо інвестор є засновником цього боржника, то у випадку повернення такої допомоги не пізніше 365 календарних днів з дня її отримання податкові наслідки для боржника не виникатимуть.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді