Оподаткування заробітної плати моряків на українському судні під іноземним прапором

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Українська фірма є власником судна, зареєстрованого під прапором Молдови. При цьому оплата праці екіпажу судна проводиться в Україні. В якій валюті виплачувати заробітну плату морякам та хто відповідальний за нарахування та утримання ПДФО та ЄСВ?

РІШЕННЯ

Якщо судно плаває під прапором України, правові відносини між членами екіпажу цього судна і судновласником визначаються чинним законодавством України.

Якщо ж судно плаває під прапором іншої держави, то правове становище екіпажу судна може регулюватись як законодавством держави, під прапором якої плаває судно, так і договорами між судновласником і членами екіпажу судна, якщо інше не передбачено міжнародним договором України (ст. 48 Кодексу торговельного мореплавства України).

Тобто, судновласник може виплачувати заробітну плату морякам і у тому випадку, коли судно плаває під прапором Республіки Молдова. Таку умову слід оговорити у колективному та трудовому договорі (контракті) між судновласником і членами екіпажу судна.

При оплаті праці на судновласником на території України потрібно дотримуватись вимог діючого законодавства щодо використання іноземної валюти та оподаткування виплат морякам.

По-перше, юридичні особи-резиденти можуть використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для оплати праці працівникам-нерезидентам, які працюють в Україні за контрактом (п. 5.1 Правил використання готівкової іноземної валюти на території України, затверджених постановою Правління НБУ від 30.05.2007 № 200).

Оскільки серед членів екіпажу можуть бути іноземці, то заробітна плата в іноземній валюті може виплачуватись лише іноземцям за умови, що це передбачено контрактом.

По-друге, судновласник як юридична особа України, з огляду на вимоги Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464), є роботодавцем та податковим агентом членів екіпажу.

Отже, судновласник у даному випадку є відповідальним за нарахування та утримання ПДФО, військового збору та ЄСВ.

Що стосується утримань із заробітної плати моряків-нерезидентів, зазначимо наступне.

При утриманні ПДФО застосовуються ставки податку 15% та 20% (до суми, що перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати) до всіх членів екіпажу — як резидентів, так і нерезидентів. Також потрібно буде утримати і військовий збір.

Згідно з пунктом 1 статті 4 Закону № 2464 працівники-іноземці також можуть бути платниками ЄСВ, якщо інше не встановлено міжнародними договорами. Тому за іноземних моряків, які працюють на судні на умовах трудового договору (контракту) ЄСВ сплачується на загальних підставах за умови, що міжнародним договором з державою, де проживає іноземець, не встановлені інші правила.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді