Особливості декларування доходів громадян у 2017 році

У Конституції України зазначено, що всі громадяни країни мають декларувати свої доходи, отже давайте дізнаємося, як буде проходити цьогорічна кампанія декларування доходів громадян

Відповідно до Податкового кодексу України громадяни поділяються на дві категорії: ті що мають обов'язково задекларувати свої доходи та ті, що декларують доходи у добровільній формі, тобто – за власним бажанням.

З 01.01.2017 р. було затверджено нову форму декларації про доходи та майновий стан громадян (далі – декларація) наказом Міністерства фінансів України  «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02.10.2015 р. № 859» від 15.09.2016 р. № 821 (далі – наказ № 821), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2016 року за № 1349/29479, який набрав чинності  31 грудня 2016 року.

Давайте дізнаємося, які зміни в декларації очікують громадян, які мають (або хочуть за власним бажанням) задекларувати свої доходи.

Зміни у декларації про майновий стан громадян

Скасовано додаток для проведення річного перерахунку податку на доходи фізичних осіб у зв’язку із запровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% (пп. «є» п. 176.1 ст. 176 ПК).

Також кількість самих додатків була зменшена з чотирьох до двох. В них платники податків здійснюють розрахунки податкових зобов'язань з урахуванням понесених витрат: розрахунок інвестиційного прибутку (здійснюється у додатку Ф1) та розрахунку податкових зобов'язань самозайнятим особам (додаток Ф2).

Зміни торкнулися і порядку розрахунку податкових зобов'язань із доходів, що були отримані особами-підприємцями від провадження господарської діяльності з урахуванням змін щодо порядку сплати авансових платежів на доходи фізичних осіб. Однак, ці зміни не стосуються осіб, що обрали спрощену систему оподаткування.

Було уточнено показники податкової декларації з урахуванням введення в дію ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18%.

Щодо сплати авансових платежів

Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб протягом податкового (звітного) року формувалися у фізичних осіб-підприємців в ІКП як переплата. Нарахування податкових зобов'язань у такому випадку буде здійснено за даними декларації за відповідний період.

Суму податку на доходи фізичних, що підлягає до сплати до бюджету необхідно відобразити у рядку 1.1. додатку Ф2, після чого її необхідно перенести до графи 6 рядку 10.7 податкової декларації.

У рядках 1.2 – 1.4 додатку Ф2 необхідно зазначити суму сплачених авансових платежів з податку не доходи фізичних осіб. При цьому, залишок суми податку що підлягає сплаті або поверненню з урахуванням сплачених авансових платежів не відображається в ІКП.

Декларації мають подаватися за вибором платника податків за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою особою. Також можна використовувати пошту чи передати декларацію в електронному вигляді.

Відправляти документи поштою необхідно не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання. Поштове відправлення надсилається з повідомленням про вручення та описом вкладення.

Подання декларації в електронному вигляді

Декларацію можна подати і в електронному вигляді. Для цього необхідно отримати електронний підпис, враховуючі всі умови щодо його отримання, та надіслати електронну декларацію не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання.

Для того, щоб подати електронну декларацію потрібно виконати наступні дії:

  • Отримати електронний цифровий підпис. Він безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту ДФС;
  • Пройти авторизацію на офіційному сайті ДФС за допомогою електронного ключа та розпочати роботу.

Строки подачі декларації

Для кожної категорії фізичних осіб встановлено різні граничні терміни подання декларацій:

  • Громадяни та особи що провадять незалежну професійну діяльність, та ті що зобов’язані подати податкову декларацію – до 1 травня року, що настає за звітнім;
  • Підприємці (окрім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) подають декларації протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем звітного кварталу чи року;
  • Громадяни що мають право на податкову знижку мають подати декларації включно по 31 грудня наступного за звітнім податкового року;
  • Платники податку-резиденти, що виїжджають за кордон на постійне місце проживання подають декларації не пізніше 60 календарних днів що передують виїзду.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст


Безплатний вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді