Як потрапити до реєстру неприбуткових організацій

Одна з привабливих особливостей неприбуткових організацій – їм не потрібно сплачувати податок на прибуток. Однак, такі організації мають відповідати цілій низці вимог, про які ми і розкажемо

Неприбуткові організації, підприємства чи установи – це тип юридичної особи, який звільняється від сплати податку на прибуток. Однак, щоб потрапити до реєстру неприбуткових організацій, юридична особа має відповідати цілій низці вимог, а «вилетіти» із реєстру надзвичайно просто.

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Право на звільнення від сплати податків для неприбуткової організації регламентується у пункті 133.4 Податкового кодексу України (далі – ПК). Також у цьому пункті встановлено і основні умови, яким мають відповідати неприбуткові організації для отримання статусу неплатника податків.
Неприбуткова організація має одночасно відповідати всім вимогам, що наведені у підпункті 133.4.1 ПК. Одна із основних вимог – включення організації до реєстру неприбуткових. Створення і ведення такого реєстру перебуває у сфері повноважень ДФС.

Постановою КМУ від 13.07.2016 № 440 (далі – Порядок № 440) затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових організацій, порядок включення нових організацій до реєстру, а також виключення. Пропонуємо детальніше розглянути ці норми.

Призначення реєстру неприбуткових організацій

Реєстр неприбуткових організацій – автоматизована система збирання та накопичення і оброблення всіх даних неприбуткових організацій. Його головне призначення – ідентифікація неприбуткових організацій та ведення їх обліку податковими органами.

До реєстру в обов'язковому порядку заносять ідентифікаційні та реєстраційні відомості неприбуткової організації:

  • Код ЄДРПОУ;
  • Найменування неприбуткової організації;
  • Дату включення організації до реєстру. З цієї дати визначають строк безперервної реєстрації неприбуткової організації;
  • Ознаки неприбутковості організації;
  • Дату присвоєння ознак неприбутковості або її зміни;
  • Дату і номер рішення про включення, повторне включення неприбуткової організації до реєстру чи зміну ознак неприбутковості;
  • Дату скасування ознак неприбутковості;
  • Найменування та ідентифікаційний код контролюючого органу.

Якщо організацію було вилучено з реєстру з якоїсь причини, у ньому будуть відображені номер відповідного рішення та дата його винесення.

Коди ознаки неприбутковості

У Порядку № 440 також наведено і коди ознак будь-якої неприбуткової організації із підпункту 133.4.6 ПК.

Натисніть, щоб переглянути таблицю в повному розмірі >

Коди ознаки неприбутковості

У порядку № 440 зазначено, що ознаку неприбутковості присвоює податковий орган за основним місцем її обліку. За цією ознакою неприбуткову організацію включають до Реєстру.

Документи, які необхідні для включення до реєстру

Неприбуткова організація що прагне потрапити до реєстру неприбуткових організацій

Має подати податківцям реєстраційну заяву за формою 1-РН (додаток 1 до Порядку № 440). Цю заяву обов'язково має підписати керівник або уповноважена особа неприбуткової організації. Якщо у організації є печатка, нею необхідно скріпити копії установчих документів неприбуткової організації. Виключення: документи що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).

Реєстраційні документи можна подати:

  • Особисто. Це може зробити керівник неприбуткової організації чи уповноважена особа;
  • Поштою з обов'язковим повідомленням про вручення і описом вкладення;
  • Засобами електронного зв'язку в електронній формі;
  • Державному реєстраторові як додаток до заяви про державну реєстрацію.

Особливі вимоги встановлено для житлово-будівельних кооперативів (далі - ЖБК). Вони мають подавати скріплену печаткою та підписом керівника чи уповноваженої особи копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію завершеного будівництва житлового будинку і факт спорудження чи придбання такого будинку ЖБК.

Включення до реєстру чи відмова у включенні

Рішення щодо включення неприбуткової організації до реєстру приймається протягом 14 календарних днів від дня їх отримання. На протязі цього строку податківці мають повідомити неприбуткову організацію про своє рішення.

Відмова від включення до реєстру

Підстави для відмови у включення до реєстру доволі вагомі:

  • Подання неприбутковою організацією неповного пакета документів;
  • Невідповідність організації вимогам, що встановлені підпунктом 133.4.1 ПК та перелічені в пункті 7 Порядку № 440.

Рішення про відмову від включення д реєстру не остаточне і організація може виправити недоліки та подати документи знову. Основна умова – незмінність установчих документів у випадку, коли до них не було висунуто зауважень із боку податківців. Повторну реєстраційну заяву також розглядають на протязі 14 календарних днів із дня її отримання.

Вилучення неприбуткової організації з реєстру

Порядком № 440 встановлено випадки, що зумовлюють вилучення неприбуткової організації з реєстру:

  • Використання доходів організації для цілей, відмінних від цілей утримання організації чи підтримку її основної мети та напрямів діяльності що визначені установчими документами;
  • Розподіл прибутків організації між її керівництвом чи іншими членами, окрім оплати праці її членів;
  • Невідповідність установчих документів організації вимогам пункту 133.4 ПК;
  • затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, яка припиняється в результаті реорганізації;
  • Злиття чи приєднання, або ліквідації організації;
  • Ініціатива неприбуткової організації вийти з реєстру.

Якщо встановлено хоча б одне із вище зазначених «порушень» податківці приймають рішення виключити неприбуткову організацію з реєстру. Таке рішення надсилають до організації на протязі трьох робочих днів із дня його прийняття. Виключення із реєстру супроводжується скасуванням статусу неприбутковості.

Для деяких неприбуткових організацій існують ще деякі особливості, щодо виключення з реєстру.

Так, відповідно з підпунктом 14.1.30 ПК відокремлені підрозділи (філії) вживають у значенні визначеному Цивільним кодексом України та Законом № 755.

Так, філії що не мають статусу юридичних особи не підлягають окремому включенню до реєстру.

Отже, потрапити до реєстру не так складно, за умови строгого слідування вимогам неприбутковості організацій.

Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді