Дивіденди – вид пасивних доходу, який виплачується емітентам, які є власниками корпоративних прав. Дивіденди можуть виплачуватись як резидентами, так і нерезидентами, фізичним та юридичним особам. І у кожному випадку є свої певні особливості оподаткування.
У цьому матеріалі ми розглянемо особливості оподаткування дивідендів, які нараховуються платником єдиного податку фізичним особам.
Втрата первинних документів через руйнування офісу
Як оподатковуються дивіденди, що виплачує єдиноподатник?
Для початку зазначимо, що оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПК). Конкретніше – у підпункті 164.2.8 ПК зазначено, до якого загального місячного чи річного оподатковуваного доходу належать пасивні доходи, до яких власне і належать дивіденди.
У ПК є окрема норма, викладена у пункті 170.5 ПК.
Відповідно до підпункту 170.5.1 ПК, податковим агентом для платника податку, якому нараховують дивіденди, є емітент корпоративних прав, або інша особа за його дорученням, що здійснює операцію нарахування.
Податковим агентом є будь який резидент, що сплачує податок на прибуток підприємства, у тому числі у спосіб, відмінний від загального (перебуваючи на єдиному податку, наприклад). Податковим агентом може бути і резидент, якого було звільнено від сплати податку на прибуток з будь-яких підстав. Втім, у будь якому випадку такий резидент є податковим агентом при виплаті дивідендів.
Три методи виправити помилки з податку на прибуток
Доходи, що визначено у пункті 170.5 ПК остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, яка визначається у підпункті 167.5.1 ПК.
Відповідно до підпункту 167.5.1 ставку податку встановлено у розмірі 18% для всіх пасивних доходів, що зазначені у підпункті 167.5.2 ПК.
Підпунктом 167.5.2 ПК встановлено ставку податку у розмірі 5% для пасивних доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, що нараховуються резидентами-платниками податку на прибуток.
Відповідно до всього вищезазначеного, у 2017 році з 01.01 встановлено податкову ставку у розмірі 18% для всіх резидентів, що є платниками єдиного податку та здійснюють виплати дивідендів фізичним особам.
Також слід пам’ятати що відповідно до підпункту 170.5.3 ПК дивіденди, що нараховуються на користь фізичних осіб і мають фіксований розмір, чи розмір більший, за стандартну вартість акцій чи корпоративних прав – прирівнюють до виплат заробітної плати з відповідним рівнем оподаткування.
Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"