Трансфертне ціноутворення: боротьба з офшорами чи головний біль бухгалтера

Останні податкові зміни законодавства, а також ініціативи у вигляді законопроектів — нагальні теми для обговорень українського бізнесу і експертів у сфері податкового права. Варто наголосити, що значних змін зазнав інститут трансфертного ціноутворення

Відкриваючи захід, Ярослав РОМАНЧУК, президент Асоціації податкових радників, керівний партнер Міжнародного правового центру EUCON, наголосив, що цей форум у майбутньому стане щорічним.

Значне зниження вартісного критерію із визнання операцій контрольованими автоматично розширює коло компаній, у яких виникають зобов’язання подавати звітність із ТЦ. Але, на жаль, ще чимало платників податків про це не знають. Якщо раніше вимоги з ТЦ поширювалися на компанії, що здійснюють операції з однією пов’язаною особою на суму від 50 млн. грн., то з 01.01.2015 операції визнаються контрольованими, якщо така сума перевищує 1 млн. грн.(чи 3% доходу за відповідний рік) за річного обігу платника податків понад 20 млн. грн.

Своєю чергою, Лариса ВРУБЛЕВСЬКА, керівник практики ТЦ Міжнародного правового центру EUCON, керівник комітету з питань ТЦ Асоціації податкових радників, нагадала, що Україна допоки ще робить перші кроки з практики застосування ТЦ, і подібні заходи допоможуть проаналізувати усі нюанси цього інституту.

У межах панельної дискусії про законодавчі ініціативи з доповіддю виступив народний депутат України Андрій ЖУРЖІЙ. Зокрема, він прокоментував, що питання визначення операцій контрольованими є справді украй важливими. І в Парламенті вже зареєстрований законопроект № 1861, яким передбачено деякі зміни, у т. ч. і з повернення критерію визначення операцій, але з дещо зниженим порогом у 20 млн. грн. (а не 50 млн. грн., як було до 2015 року).

Про аспекти ТЦ за результатами впровадження плану BEPS, а також про глобальні тенденції застосування правил трансфертного ціноутворення розповів член комітету ООН з міжнародної співпраці Ульві ЮСИФОВ. Проект BEPS передбачає боротьбу з розмиванням оподатковуваної бази, виведенням прибутку в юрисдикції з нижчим оподаткуванням.

На запитання, до чого слід бути готувим бізнесу в 2015 році, відповідали спікери у межах першої сесії форуму.

Олексій ЗАДОРОЖНИЙ, начальник управління Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування Державної фіскальної служби України (ДФС), нагадав, що відтепер ТЦ скероване лише на зовнішніх економічних операціях. Крім того, він повідомив учасників про направлення на розгляд Міністерством фінансів України нової редакції форми декларації з податку на прибуток.

Лариса ВРУБЛЕВСЬКА у своєму виступі розглянула аспекти мінімізації ризиків ТЦУ. Зокрема, вона порекомендувала провести реструктуризацію бізнесу, у т. ч. шляхом вилучення підстав прямої залежності компаній, внести корективи в договірну роботу, розробити і впровадити внутрішнє положення про ціноутворення, а також розробити механізм внутрішнього контролю ТЦУ з урахуванням специфіки діяльності.

Багато запитань в учасників заходу було з приводу норми, що передбачає право контролюючих органів на звернення до суду з метою визнання осіб пов’язаними. Євген ПЕТРЕНКО, керівник практики, радник Міжнародного правового центру EUCON, наголосив, що підстави для визнання особи, яка здійснює практичний контроль за бізнес-рішенням іншої юридичної особи, є надто нечіткими і розмитими. Через що остаточний смисл цієї норми визначатиме судова практика, шляхи розвитку якої важко передбачити. «Таке право однозначно використовуватимуть податкові органи, і, переважно, не на користь платників податків!», — зауважив пан ПЕТРЕНКО.

Окремі аспекти застосування законодавства у сфері ТЦ обговорили на другій сесії заходу.

Володимир ВЛАСЮК, директор ГП «Укрпромзовнішекспертизи», розповів про нюанси джерел інформації про зіставні операції. Він порадив працювати з незалежними періодичними виданнями, у т. ч. і міжнародними, позаяк отримати інформацію від інших учасників ринку практично неможливо. Також він наголосив, що провідні світові видання для основних товарів ринку commodities, як правило, використовують два головні принципи відображення інформації: операції на вільному ринку між непов’язаними учасниками, об’єктивність та охоплення значної кількості учасників ринку.

Начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового і митного аудиту ДФС України Микола МІШИН проаналізував актуальні питання підготовки звітності та помилки, що їх допускають платники податків, з-поміж яких — надання відомостей про контрольовані операції не в повному обсязі, позначення умов постачання товарів без прив’язки до місця, неповне розкриття або ігнорування інформації про пов’язаних осіб тощо. Найтиповіші помилки, що їх припустилися платники податків за звітний період 2013 року, — недбалість і неуважність, що, до речі, у майбутньому може призвести до штрафних санкцій, проведення перевірки компанії органом контролю та направлення запиту на надання документації. Крім того, пан Мішин надав деякі рекомендації з підготовки звітності за 2014 і 2015 роки.

Під час проведення форуму учасники також змогли ознайомитися з досвідом роботи з ТЦ у Польщі, Чехії, Білорусі та на Кіпрі.

Отже, як свідчить досвід спікерів форуму, саме побудова ефективної податкової стратегії разом із впровадженням системного контролю за рівнем цін, процедур моніторингу їх рівня та своєчасне документування аналітичних розрахунків дасть змогу уникнути проблем і можливих донарахувань податкових зобов’язань.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді