Окремі категорії працівників підприємств сільського господарства мають право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно зі статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі — Закон № 1788).
До того ж фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до підпунктів «б»–«з» статті 13 Закону № 1788, є об’єктом оподаткування збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97–ВР).
Відшкодування витрат
Коли працівник виходить на пенсію на пільгових умовах, підприємство зобов’язане відшкодовувати Пенсійному фонду України (ПФУ) витрати на виплату й доставку такої пенсії доти, доки працівник досягне загальновстановленого пенсійного віку.
Витрати ПФУ в розмірі 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій підлягають відшкодуванню роботодавцем (п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 № 21-1; далі — Інструкція № 21-1).
Водночас зазначена вимога не поширюється на платників фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП).
Однак зміни, що їх внесено до Податкового кодексу України Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII, з 01.01.2015 із переліку загальнодержавних податків і зборів вилучили ФСП. Фактично його було замінено на єдиний податок IV групи. Із цього приводу відповідні зміни до нормативно-правових актів, якими регулюють питання оподаткування збором на обов’язкове державне пенсійне страхування, не внесено. А для платників єдиного податку винятків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинне законодавство не передбачає.
ВРІЗ
Отже, з 01.01.2015 у таких сільгосппідприємств виникає обов’язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам цих підприємств на пільгових умовах.
Строки відшкодування
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначають органи ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (згідно з додатками 6 та 7 до Інструкції № 21-1), які надсилають підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до ПФУ зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Нагадаємо, що у разі ухилення підприємства від добровільного погашення заборгованості, стягнення заборгованості із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється в судовому порядку, що збільшує фінансові витрати підприємства. Тож варто пам’ятати про це та своєчасно відшкодовувати ПФУ кошти згідно із належними зобов’язаннями.
ВРІЗ
Важливо
Для платників єдиного податку IV групи
винятків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинне законодавство не передбачає
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Право на пенсію за віком на пільгових умовах мають такі працівники підприємств сільського господарства («б»–«з» статті 13 Закону № 1788):
- чоловіки, які працюють трактористами-машиністами (після досягнення 55 років, при загальному стажі роботи не менше 25 років, із них не менше 20 років на зазначеній роботі);
- жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів та екскаваторів (після досягнення 55 років, при загальному стажі роботи не менше 20 років, із них не менше 15 років на зазначеній роботі);
- жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами (після досягнення 50 років, при загальному стажі роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування);
- жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро та більше дітей (незалежно від віку та трудового стажу).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"