Як перекрити залишками від’ємного значення поточні зобов’язання з ПДВ

Платник ПДВ станом на 01.02.2015 мав залишок від’ємного значення з ПДВ.У наступних звітних періодах виникли податкові зобов’язання з ПДВ.Чи можна скористатися цим від’ємним значенням у рахунок погашення зобов’язань з ПДВ без збільшення реєстраційної суми

Суми від’ємного значення ПДВ, які виникли до 01.02.2015, за рішенням платника можуть збільшити розмір суми ПДВ, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, із одночасним збільшенням суми податкового кредиту звітного періоду, у якому було здійснено таке збільшення (пп. «а» п. 33 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України).

Облік залишків від’ємного значення ПДВ

Суми залишків від’ємного значення ПДВ, непогашені станом на 01.02.2015, обліковуються у додатку 2 до декларації з ПДВ до їх повного погашення згідно з вимогами, встановленими у розділі ІX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13; далі — Порядок № 966).

Починаючи зі звітного періоду лютий 2015 року (І квартал), суми, що їх обліковують у додатку 2, відображають в розділі IV декларації. Перенесення їх до розділу ІІІ декларації можливе лише за умови збільшення реєстраційної суми ПДВ.

Відповідне рішення платник ПДВ відображає в заяві у додатку 2 до декларації з ПДВ. А скористатися «старим» від’ємним значенням ПДВ у рахунок погашення податкових зобов’язань наступних податкових періодів можливо лише після підтвердження камеральною перевіркою (п. 9-1 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569).

Зважаючи на те, що строк проведення камеральної перевірки — 30 календарних днів, навряд чи підприємство встигне скористатися цією сумою у наступному звітному періоді.

Водночас у роз’ясненні з цього питання, наданого ДФС у листі від 06.03.2015 № 7796/7/99-99-19-03-02-17, йдеться саме про наступний звітний період.

Виходить, що за умови правильного декларування у лютому підприємство могло скористатися залишками від’ємного значення ПДВ, що виникли до 01.02.2015, у рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ за березень.

У цій ситуації потрібно було при поданні декларації за лютий заповнити у додатку 2 перед таблицею 1 спеціальне поле, у якому зазначити суму, яку вирішили спрямувати для збільшення реєстраційної суми.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підтверджену податковим органом реєстраційну суму у декларації за березень зазначають у графі 7 таблиці 1 додатка 2 та переносять до рядка 27 розділу ІV та до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації. У такому разі заповнення рядка 20.2 дає змогу повністю чи частково погасити податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у рядку 18 розділу ІІІ декларації за березень.

Так само підлягають погашенню податкові зобов’язання з ПДВ, задекларовані у декларації за квітень, і так аж до повного використання залишку від’ємного значення ПДВ з додатка 2.

Отже, без збільшення реєстраційної суми скористатися залишком від’ємного значення ПДВ, що виникло до 01.02.2015, у рахунок погашення поточних податкових зобов’язань з ПДВ, не можна. Інакше цей залишок відображатимуть у графі 6 таблиці 1 додатка 2 та у рядку 26 розділу ІV декларації. А з рядка 26 він не потрапить до розділу ІІІ декларації.

Варто зауважити, що Порядок № 966 дає змогу виправити помилки шляхом подання уточнюючого додатка 2, проте не містить вимог щодо його заповнення.

Рекомендації щодо виправлення помилки у додатку 2 надали фахівці ДФС у ЗІР (категорія 101.28).

Проте навряд чи допоможе таке уточнення зараз, коли вже минуло стільки часу.

Як сплатити ПДВ у разі, якщо не змогли скористатися від’ємним залишком

У такому разі задекларовані податкові зобов’язання з ПДВ платник мав сплатити самостійно.

ВРІЗ

Звітні періоди березень та квітень належать до перехідного періоду, коли реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою ПДВ. Тому для сплати ПДВ до бюджету платник мав своєчасно (не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов’язань!) поповнити електронний ПДВ-рахунок у межах суми податкових зобов’язань, задекларованих ним до сплати в бюджет за відповідні звітні періоди.

У разі несвоєчасної сплати ПДВ за ці періоди в інтегрованій картці платника ПДВ обліковується недоїмка, яку варто погасити якомога швидше. Адже у такому разі застосовують штрафні санкції та пеню.

До того ж штрафні санкції і пеню сплачують до бюджету з поточного банківського рахунку платника, а не з ПДВ-рахунку у системі електронного адміністрування.

ВРІЗ

Звернуть увагу

Поповнення електронного ПДВ-рахунку

для сплати ПДВ до бюджету платник здійснює не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов’язань


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді