Порядок подання й оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (далі — Порядок № 22-1).
Перелік документів, необхідних для призначення до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації та підвищень, наведено у пункті 2.6 Порядку № 22-1.
Документами, що підтверджують визнання особи ветераном війни чи особою, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ (далі — Закон № 3551), або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, є засвідчені у встановленому порядку копії відповідних посвідчень. Тобто, якщо особа є учасником війни, вона надає копію посвідчення учасника війни, якщо учасником бойових дій чи інвалідом війни — то, відповідно, копію посвідчення учасника бойових дій чи посвідчення інваліда війни.
Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни подають посвідчення члена сім’ї загиблого військовослужбовця.
Наявність заслуг перед Батьківщиною підтверджується відповідними документами.
За документ, який засвідчить визнання особи реабілітованою, приймають засвідчену у встановленому порядку копію посвідчення реабілітованого. Щодо осіб, реабілітованих згідно зі статтею 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» від 17.04.1991 № 962-ХІІ, приймають довідки органів внутрішніх справ, видані на підставі наявних у них відповідних документів (постанови про вислання, особистих справ на висланих осіб тощо). За відсутності таких документів приймають довідки районних комісій з поновлення прав реабілітованих, видані на підставі встановленого факту переселення (п. 2.13 Порядку № 22-1).
Статус особи, яка проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту, може засвідчити копія відповідного посвідчення встановленого зразка або довідка органу місцевого самоврядування (п. 2.14 Порядку № 22-1).
Документом, що підтверджує статус почесного донора України і СРСР, слугує завірена у встановленому порядку копія посвідчення «Почесний донор України», «Почесний донор СРСР» (п. 2.15 Порядку № 22-1).
Якщо пенсія призначається достроково у зв’язку із вихованням батьками дитини-інваліда, потрібно надати документ про час настання інвалідності дитини. Таким документом є:
- виписка з акта огляду в МСЕК;
- або медичний висновок установи охорони здоров’я;
- або посвідчення одержувача допомоги;
- або довідка органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.
Якщо дитину визнано дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання, для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.
ВРІЗ 1
Під час призначення пенсій жінкам, які народили п’ятеро чи більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п’ятьох чи більше дітей або дитини-інваліда, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку — на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини (п. 2.18 Порядку № 22-1). У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.
Документи чорнобильців та учасників бойових дій
До заяви на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілим внаслідок аварії залежно від категорії таких осіб додається один із таких документів:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії за формою, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 09.03.1988 № 122;
- довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
- довідка архівної установи або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особа проводила роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи і довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
До заяви про призначення пенсії за віком учасникам бойових дій, крім документів, що необхідні для призначення пенсії за віком, додають посвідчення учасника бойових дій і довідку військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
Документи про перебування на утриманні
За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації). Згодяться також довідки органів місцевого самоврядування або довідки про реєстрацію місця проживання (разом із годувальником за однією адресою), видані згідно з вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV.
ВРІЗ 2
У разі якщо особа не може надати такого документа, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Підтвердження факту перебування на утриманні вимагається, зокрема, у разі встановлення до пенсії надбавки на утриманця, для призначення щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім цього, для призначення щомісячної компенсації до пенсії незалежно від її виду пенсіонер має надати експертний висновок про встановлення причинного зв’язку смерті годувальника із дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників унаслідок аварії на ЧАЕС.
Для встановлення надбавки до пенсії на догляд відповідно до постанови КМУ від 16.07.2008 № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про потребу пенсіонера у постійному сторонньому догляді.
ВРІЗ 1
Зверніть увагу!
Дитині, визнаній інвалідом після досягнення шестирічного віку, надається висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала для цього медичні показання
ВРІЗ 2
Зверніть увагу!
Засвідчити факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї може довідка житлово-експлуатаційної організації
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"