Пожинаємо врожай від інвестицій, або Оподаткування отриманих дивідендів

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Отримати грошовий зиск від інвестицій―приємний наслідок вдалого використання своїх ресурсів.Нерідко отримувачем дивідендів є звичайний платник податку на прибуток,який раніше вдало придбав корпоративні права іншого підприємства.З’ясуємо податкові наслідки

Насамперед мусимо нагадати, що розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток базується на «бухгалтерському» фінансовому результаті, скоригованому на різниці, які передбачені розділом ІІІ Податкового кодексу України (ПК).

Тож порядок оподаткування податком на прибуток отриманих від іншого підприємства дивідендів значною мірою залежить від бухгалтерського обліку таких дивідендів.

Бухгалтерський облік

У розумінні П(С)БО 15 «Дохід» дивіденди ― це частина чистого прибутку, розподілена між учасниками (власниками) відповідно до їхньої частки у власному капіталі підприємства. У бухгалтерському обліку дивіденди, відсотки й інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі), зумовлюють формування фінансових доходів (п. 7 П(С)БО 15). Для них Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, передбачає спеціальний субрахунок ― 731 «Дивіденди одержані».

Доходи в сумі нарахованих дивідендів визнають у періоді прийняття рішення про їх виплату (п. 20 П(С)БО 15). Для їх нарахування у бухгалтерському обліку отримувача користуються проведенням: дебет субрахунку 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» із кредитом субрахунку 731 «Дивіденди одержані». Зарахування отриманих дивідендів на поточний рахунок підприємства відображають проведенням: дебет субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» з кредитом субрахунку 373 «Розрахунки за нарахованими доходами».

Податок на прибуток

Зважаючи на те, що отримані дивіденди беруть участь у формуванні «бухгалтерського» фінансового результату, їх сума впливає й на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Однак для підприємств, які коригують фінансовий результат до оподаткування, передбачено ще й спеціальну різницю, яка пов’язана з отриманням дивідендів від інших платників податку на прибуток.

Нагадаємо, що застосування різниць залежить від розміру річного доходу, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. Якщо величина таких доходів перевищить 20 млн. грн., підприємство в обов’язковому порядку приєднається до лав «коригувальників» фінансового результату до оподаткування. Так само не уникнуть такої долі й підприємства, які не повідомлять контролюючий орган про рішення не застосовувати різниці (пп. 134.1.1 ПК).

Застосування «дивідендної» різниці

Застосування різниці, пов’язаної з отриманням дивідендів від інших платників податку на прибуток, позитивно впливає на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Адже згідно з підпунктом 140.4.1 ПК фінансовий результат до оподаткування має зменшуватися на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на користь такого платника податку на прибуток від інших платників податку на прибуток.

Вріз

Отже, отримувач дивідендів ― платник податку на прибуток, який застосовує різниці, має зменшити фінансовий результат до оподаткування на визнаний у бухгалтерському обліку дохід у сумі дивідендів, отриманих від інших платників податку на прибуток. Якщо ж дивіденди виплачував неплатник податку на прибуток, такої різниці не виникатиме.

Додамо, що під час отримання дивідендів можна забути про можливі ПДВ-шні наслідки. Адже така операція аж ніяк не підпадає під дефініцію «постачання товарів» чи «постачання послуг», а тому й не виникає об’єкта оподаткування ПДВ. Для гарантії на цьому ще й окремо наголошено в абзаці другому підпункту 196.1.6 ПК.

Наведемо приклад отримання дивідендів.

ПРИКЛАД. Облік отриманих дивідендів

Платник податку на прибуток отримав дивіденди у сумі 50 000 грн. Дивіденди перераховано на поточний рахунок підприємства.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Д-т

К-т

1

Відображено дохід від отримання дивідендів

373

731

50 000

2

Отримано кошти на поточний рахунок

311

373

50 000

3

Списано дохід на фінансовий результат

731

79

50 000

Вріз

Важливо

Отримані дивіденди

зменшують фінансовий результат до оподаткування


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді