Послуги з мисливства від єдиноподатника — чи потрібен РРО

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Юридична особа — платник єдиного податку третьої групи продає ліцензії та надає послуги з мисливства і полювання. Чи потрібен РРО під час оплати цих послуг? Чи можна використовувати прибуткові касові ордери?
Зміст статті:

Згідно з преамбулою Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО) РРО застосовують у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за умови, що розрахунки з покупцями проводяться у готівковій та/або безготівковій формі. У статті 3 цього Закону уточнено, що під безготівковою формою розрахунків маються на увазі розрахунки за допомогою платіжних карток, чеків, жетонів тощо.

Водночас для юридичних осіб — єдиноподатників третьої групи (на відміну від єдиноподатників — фізичних осіб) Закон про РРО не передбачає жодних особливих умов здійснення розрахунків у зазначених сферах господарської діяльності, за наявності яких вони могли б не застосовувати РРО. Тож юридичні особи — єдиноподатники третьої групи, як і юридичні особи на загальній системі оподаткування, зобов’язані застосовувати РРО на загальних підставах, якщо вони займаються торгівлею, провадять діяльність у сфері громадського харчування або надають послуги, здійснюючи при цьому розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі (за платіжними картками, чеками, жетонами тощо).

Нагадаємо, що Закон про РРО містить низку винятків, коли РРО не застосовують. Вони наведені у статті 9 цього Закону, але наш випадок до таких винятків не належить. Тож під час надання послуг із мисливства і полювання юридичні особи (незалежно від того, на якій системі оподаткування вони перебувають) зобов’язані застосовувати РРО.

Видача ліцензій

А от у разі здійснення розрахунків під час видачі ліцензій на добування мисливських тварин ситуація інакша. Постановою КМУ «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2000 № 1336 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. Згідно з пунктом 25 цього Переліку без РРО, але з обов’язковим застосуванням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій провадять розрахунки під час надання послуг з видачі дозволів на вилов риби і полювання. І згідно зі статтею 1 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» від 22.02.2000 № 1478-III саме ліцензія на добування мисливських тварин і є одним із видів таких дозволів.

Відтак, якщо суворо дотримуватися вимог чинного законодавства, юридична особа має зареєструвати в органі ДФС розрахункову книжку за процедурою, описаною у главі 1 розділу III Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом МДЗ від 28.08.2013 № 417, книгу обліку розрахункових операцій згідно з главою 1 розділу II цього самого Порядку (за формою додатка 2) і здійснювати розрахунки за ліцензії, застосовуючи зазначені документи, без використання РРО.

Проте, як було зазначено, під час здійснення розрахунків за послуги мисливства і полювання юридична особа зобов’язана застосовувати РРО. Тож якщо вже підприємству без РРО все одно не обійтися, то за його наявності доцільно і плату за ліцензії проводити через РРО, щоб не ускладнювати процедуру розрахунків ані для себе, ані для мисливців. Порушення тут не буде, оскільки Закон про РРО не містить заборони щодо застосування РРО за власним бажанням суб’єкта господарювання.

Вріз 1 (2 сторінка)

Врахуйте!

Під час надання послуг із мисливства і полювання юридичні особи зобов’язані застосовувати РРО незалежно від того, на якій системі оподаткування вони перебувають

Вріз 2 (2 сторінка)

Зверніть увагу!

Юридична особа має зареєструвати в органі ДФС розрахункову книжку, книгу обліку розрахункових операцій і провадити розрахунки за ліцензії з їх використанням без застосування РРО

 


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді