Розповімо, чим може загрожувати сплата авансового внеску з єдиного податку в граничний термін і коли до підприємця-єдиноподатника можуть застосувати штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку фізичною особою.
Наслідки несвоєчасної сплати податку через помилку
Нагадаємо, що платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця.
Та помиляються усі, і під час сплати авансового внеску з єдиного податку могли допустити помилку при оформленні платежу. Якщо так — виникають передумови для штрафу за несвоєчасну сплату податку.
Уявімо, що підприємець подав документи на переказ готівки в післяопераційний час 19-го числа. Тоді банк на касових документах проставляє поточну дату і час приймання документів або напис чи штамп «вечірня» або «післяопераційний час» (п. 1.13 гл. 1 розд. IV Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 01.06.2011 № 174). Виконані в післяопераційний час операції мають бути проведені не пізніше наступного операційного дня. А якщо банк не встигне провести такий переказ 20-го числа?
Тож у податківців з’являються підстави вважати, що підприємець не сплатив авансового внеску з єдиного податку. Бо за особовим рахунком підприємця сплата не пройшла, і після 20-го числа виникла заборгованість.
Нагадаємо, що за несплату єдиного податку в установлені строки передбачений штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку (п. 122.1 ПК).
Крім того, якщо сплата узгодженого грошового зобов’язання відбулась після закінчення встановлених строків, на суму податкового боргу в картці особового рахунку платника єдиного податку автоматично нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ (п. 129.1 ПК).
Хто їх сплатить — залежить від винуватця. Бо у нашій ситуації ним може бути або банк, або сам підприємець.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"