Штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Несплата будь-якого податку – це штраф та пеня. Це може статися як усвідомлено, так і через допущену помилку, яка виявлена самостійно чи органом ДПС. Про наслідки несвоєчасної сплати єдиного податку, штрафи за несплату єдиного податку під час воєнного стану — у цьому огляді

Строки сплати єдиного податку 1-3 група

Платники податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку. Нагадаємо існуючі строки сплати та ставки єдиного податку (ЄП) в залежності від групи (1-3) у таблиці нижче.

ХАРАКТЕРИСТИКА ГРУП ЄП

Показник

Групи ЄП

1

2

3

тільки ФОП

тільки ФОП

ФОП і юрособи

ставка податку

не більше 10% прожиткового мінімуму (ПМ) виходячи з ПМ на 01 січня (у 2024 р. – 302,80 грн)

не більше 20% мінімальної заробітної плати (МЗП) виходячи з МЗП на 1 січня (у 2024 р. – 1420,00 грн)*

  • 3доходу – для платників ПДВ;
  • 5% доходу – для неплатників ПДВ

періодичність сплати ЄП

раз на місяць, авансом, не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця. Платити треба навіть коли немає доходу від діяльності. Окрім ситуації оформленого декрету чи податкової відпустки для ФОП, що можливо для єдинників групи 1 та 2, які не використовують працю найманих осіб (дивп. 295.5 ПК

раз у квартал впродовж 50 к. днів після кінця кварталу

⚡ ЄСВ та ЄП для ФОП — 2024 ⚡

Штрафи за несплату єдиного податку 2024 – після податкової перевірки

Розміри штрафів за несплату єдиного податку, якщо несплата (недоплата, несвоєчасна сплата) виявлена в ході податкової перевірки такі, як наведено у таблиці нижче.

ШТРАФИ ЗА НЕСПЛАТУ ЄДИНОГО ПОДАТКУ 2024,
що нараховуються ДПС після податкової перевірки

Ситуація

Штраф

Норми ПК

 для ФОП груп 1 та 2 у 2024 році

несплата/недоплата авансових внесків

штрафи – 50% суми ЄП*, тобто:

  • у єдинників групи 1 ­– 151,40 грн у 2024 р. (=302,80 ×0,5);
  • у єдинників групи 2 ­– 710,00 грн у 2024 р. (=1420,00×0,5)

п. 122.1 ПК

для ФОП групи 3 у 2024 році

неумисне запізнення сплати податку чи його недоплата

у залежності від строку несплати:

  • якщо ≤ 30 днів – 5% від суми боргу (недоплати);
  • якщо > 30 днів – 10% від суми боргу (недоплати)

п. 124.1 ПК

умисна несплата (несвоєчасна сплата) узгодженого** податкового зобов’язання

у залежності від частоти даної ситуації:

  • перший раз – 25% суми боргу (недоплати);
  • повторно впродовж 1095 к. днів затримка сплати на строк понад 90 к. днів – 50% суми боргу (недоплати)

п. 124.2 ПК

* сума штрафу фіксована та не залежить від суми недоплати (повна чи часткова). Навіть якщо цей авансовий внесок з єдиного податку не був сплачений всього лише на 1 грн, то штраф буде все одно 50% суми ЄП для даної групи;

**узгоджене податкове зобов’язання – це сума податку, яка була вказана самим платником у поданій податковій декларації або ж сума, яка була вказана у отриманому від ДПС та неоскарженому ППР. ПК не роз’яснює що таке умисна несплата. Виходить, що якщо платник податку не може довести зворотного (форс-мажору), то будь-яка несплата суми податку податківцями розцінюється як умисна

Вищезазначені штрафи нараховуються при виявленні недоплати податкового зобов’язання органом ДПС і сплачуються на основі надісланого платнику податку податкового повідомлення-рішення (ППР). Сплачуються впродовж 10 робочих днів, що настають за днем отримання такого ППР.

Зверніть увагу, що під час воєнного стану нарахування штрафів має свої особливості – див. наприкінці консультації.

Самоштраф за несплату єдиного податку 2024

Штрафи за заниження податкового зобов’язання з єдиного податку ФОП 3 група 2023, що виявлено самостійно платником податку (самоштраф) розміром менші, а саме:

  • якщо подати уточнюючий розрахунок – 3% від суми недоплати (пп. «а» п. 50.1 ПК);
  • якщо показати суму недоплати у складі поточної декларації, яка подається у наступний податковий період за періодом виявлення помилки – 5% від суми недоплати (пп. «б» п. 50.1 ПК).

Також самостійним вважається й виправлення помилки за результатами електронної перевірки, яку замовив сам же платник єдиного податку у ДПС.

Зверніть увагу, що під час воєнного стану нарахування самоштрафів має свої особливості – див. наприкінці консультації.

Податкова пеня при несплаті єдиного податку

Крім штрафу також може бути нарахована пеня. Хоча податкова пеня зараз і не вважається у ПК штрафною санкцією, але, як правило, у ПК за поодинокими винятками штраф і пеня згадуються разом. Крім того, пеня залишається штрафною санкцією згідно з частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України (ГК). Розберемо правила податкової пені – і тут теж залежить від того, чи заниження податку виявив сам платник податку чи податківці.

Якщо сума податкового зобов’язання визначена:

  • платником податку, то пеня починає нараховуватися після закінчення 90 к. днів, що настають після закінчення строку сплати податкового зобов’язання (пп. 129.1.3 ПК). Тобто пеня нараховується з 91-го дня прострочення за кожний календарний день прострочення, включаючи день погашення з розрахунку 100% річних облікової ставки НБУ, діючої на кожний такий день;
  • самим органом ДПС, то на його суму податковий орган має нарахувати пеню за період, що починається з 1-го робочого дня після закінчення строку сплати та закінчуючи днем сплати (пп. 129.1.1 ПК та п. 129.3 ПК). Пеня нараховується за кожний день прострочення, включаючи день погашення боргу, виходячи з 120% облікової ставки НБУ, що діє на кожний такий день (п. 129.4 ПК).

При нарахування пені в базі її нарахування враховуються суми несплати та штрафів за їхньої наявності, але без урахування суми пені. Через цю особливість податкову пеню інколи не розглядають як штрафну санкцію, але дане питання не має суттєвого значення, адже пеня на пеню й у інших сферах господарських відносин, наприклад порушенні умов договору, також не нараховується.

Зверніть увагу, що під час воєнного стану пеня має свої особливості нарахування – див. наприкінці консультації.

Якщо самостійно – то штраф і пеня менші

Виходить, що самому виявити заниження податкового зобов’язання й задекларувати недоплату вигідно тим, що:

  • пеня буде сплачуватися на 90 днів менше (або взагалі не буде, якщо вкластися в 90 днів прострочення);
  • меншою буде й облікова ставка НБУ (100%, а не 120%);
  • сума штрафу менша 3 (5) % проти (5) 10 %;
  • також не буде пені на сам штраф, якщо він несплачений.

Самостійним виявленням буде вважатися й ситуація, коли платник податку подав добровільно заяву до ДПС на електронну перевірку і потім задекларував недоплачену суму податку.

При самостійному виявленні помилки також треба враховувати строк давності 1095 днів з дня, який настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за якою така помилка виникла (п. 50.1, п. 102.1 ПК). Якщо помилка виявлена пізніше, то уже платник податку не має права на її самостійне виправлення. Однак зверніть увагу:

  • у звʼязку з COVID-карантином та воєнним станом перебіг термінів позовної давності призупинений (п. 522 підрозд. 10 Перехідних положень ПК, пп. 69.9 підрозд. 10 Перехідних положень ПК), тобто термін 1095 к. днів у період з 3 березня 2020 року (початок карантину) не відліковується;
  • карантин був скасований 30 червня 2023 року, але воєнний стан у липні 2024 року все ще триває. Перебіг строків позовної давності зупинений, хоча й продовжується мораторій на планові та позапланові податкові перевірки.

Увага: з 3 березня 2020 року перебіг строків позовної давності зупинений.

Для відображення такого штрафу використовується ряд. 20 Податкової декларації платника ЄП 1-3 групи (фізособи). Взагалі штрафи для 3 групи нараховуються однаково, як фізособам, так і юрособам.

Також не забуваємо про пеню 100% ставки НБУ з 91-го дня (пп. 129.1.3 ПК). 

Облікові ставки НБУ для визначення пені

Дізнатися про облікові ставки НБУ при розрахунку пені можна з офіційного веб-сайту НБУ. На середину липня 2024 року вона становить 13%. Наприклад, якщо пеня нараховується за 35 к. днів на суму недоплати 2500 грн, то за такої облікової ставки НБУ маємо такий розрахунок:

2500 × 0,13 × 35/365 = 31,16 грн

Штраф і пеня в умовах воєнного стану

Ситуація з нарахуванням штрафу і пені податківцями та подальшою їхньою сплатою така:

ЯК НАРАХОВУЮТЬ ШТРАФ І ПЕНЮ ПОДАТКІВЦІ
під час дії воєнного стану

Період, у якому виявили заниження податку

Чи нараховується

Пояснення

штраф

податкова пеня

з 1 серпня 2023 року

ні

ні

якщо платник податку сплачує податкове зобов’язання за надісланим податківцями ППР впродовж 30 к. днів та не оскаржує його, то він звільняється від штрафу та податкової пені, які пов’язані з таким донарахуванням (Закон від 30.06.2023 № 3219

так

так

якщо умови звільнення не виконуються

У свою чергу, для самоштрафів і податкової пені за самостійно виявлених недоплатах податків діють дещо інші правила. Розглянемо їх. 

Самоштраф і пеня в умовах воєнного стану

Насьогодні ситуація з нарахуванням самоштрафу та податкової пені при самовиправленні помилок склалася така, як у таблиці нижче.

ЯК НАРАХОВУВАТИ САМОШТРАФ І ПЕНЮ
під час дії воєнного стану

Період за який виправляється помилка

Чи нараховується

Пояснення

самоштраф

податкова пеня

Якщо помилка виправляється з 1 серпня 2023 і до кінця воєнного стану

за будь-який період, у т.ч. й до початку воєнного стану

ні

ні

у разі самостійного виправлення помилки з недоплати податку звільнення поширюється на всі періоди, у яких сталася помилка, якщо вони припадають на період дії воєнного стану

Інші наслідки за несвоєчасну сплату єдиного податку

Крім штрафу та пені також можуть бути й інші наслідки, якщо сплата податку затягується:

  • примусове переведення на загальну систему. За наявності податкового боргу, тобто недоплати податку, штрафу, пені, на кожне 1-ше число місяця впродовж 2-х послідовних кварталів платник податку зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування (пп. 298.2.3 ПК);
  • анулювання реєстрації єдинника. Якщо порушення (несплата) виявляється при перевірці органом ДПС, то платник податку зможе повернутися на сплату ЄП тільки після закінчення 4-х послідовних кварталів з моменту прийняття органом ДПС рішення про анулювання реєстрації платника ЄП (п. 299.11 ПК);
  • податкова застава. Несплата будь-якого податку – у ДПС виникає право податкової застави з 1-го дня несплати. Воно існує навіть, якщо опис майна не проводився. Будь-яку операцію з відчуження майна з цієї дати можна буде визнати незаконною.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді