Новий механізм зупинення реєстрації податкової накладної встановлює Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 21.02.2018 № 117 (далі — Постанова № 117). Ця постанова затверджує і новий порядок роботи комісій ДФС, які ухвалюють рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації, а також порядок розгляду скарг платників ПДВ на рішення комісій про відмову в реєстрації.
В основу нового порядку блокування податкових накладних покладено процедуру, яку до 01.01.2018 встановлював пункт 201.16 Податкового кодексу України (ПК), та частково мінфінівські критерії оцінки*.
* Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 № 567.
Як і раніше, ДФС проводитиме постійний автоматизований моніторинг податкових накладних і розрахунків коригування, поданих на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Які податкові накладні є неризиковими
Не підлягають моніторингу податкові накладні та розрахунки коригування, що відповідають одній із таких ознак:
- податкова накладна не підлягає наданню отримувачу** або складена за операцією, звільненою від оподаткування ПДВ;
- обсяг постачання в зареєстрованих у поточному місяці податкових накладних (із урахуванням цієї) менший за 500 тис. грн та керівник — посадова особа такого платника ПДВ є особою, що обіймає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників ПДВ;
- дотримано рівня податкового навантаження, коли значення показників D і P одночасно мають такі розміри:
D > 0,03, P
де D — розрахункова величина, що дорівнює відношенню (S/T) загальної суми сплачених платником ПДВ за останні 12 місяців сум ЄСВ та податків і зборів (крім імпортного ПДВ) до загальної суми постачання товарів і послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0%, 7% та 20%. Суму постачання визначають за зареєстрованими за останні 12 місяців податковими накладними і розрахунками коригування. Значення показника D обчислює ДФС станом на перше число календарного місяця. Кожного 10-го числа таке значення стає доступним платникові ПДВ в електронному кабінеті;
P — сума ПДВ, зазначена у зареєстрованих у звітному періоді податкових накладних і розрахунках коригування, з урахуванням поданої на реєстрацію податкової накладної чи розрахунку коригування;
Pм — максимальна місячна сума ПДВ, зазначена у податкових накладних і розрахунках коригування, зареєстрованих за останні 12 місяців.
** Такі податкові накладні складають у разі постачання неплатникам ПДВ, отримання послуг від нерезидента, в експортних операціях, на виконання вимогпунктів 198.5 і 199.1 ПК.
Отже, якщо податкова накладна (розрахунок коригування) відповідає хоча б одній із наведених ознак, вона не підлягає моніторингу. На неї не поширюються вимоги щодо зупинення реєстрації, тому її реєструють в ЄРПН.
Читайте також: Чиї податкові накладні зареєструють «автоматом», як моніторять податкві накладні та як оскаржити рішення про відмову у реєстрації ПН
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"